جراحی زیبایی بینی

جراحی-بینی

عمل زیبایی بینی که به ان نیز رینوپلاستی گفته می شود، نوعی عمل زیبایی بینی است که که بسیار پرطرفدار است و در طی آن مشکلات و ایرادهای بینی در ساختار  و شکل آن اصلاح می شود. رینوپلاستی به دو قسمت رینو و پلاستی تقسیم می شود که رینو به معنای بینی و دومی به معنی جراحی زیبایی است. دکتر اسماعیل فرزاد فرد، فوق تخصص جراحی پلاستیک، یکی از بهترین جراحان بینی در ساری در این زمینه راهنمایی و مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

عکس عمل رینوپلاستی

تاریخچه عمل بینی

عمل بینی از سالهای خیلی پیش برای اصلاح شکل بینی و زیباتر کزدن چهره افراد مورد استفاده قرار گرفته است. برای اولین بار عمل جراحی بینی در کشور هند باستان به ساده ترین شکل ممکن انجام شد. به مرور زمان و توسعه دانش پزشکی، عمل بینی در سراسر جهان شناخته و مطرح شد. پزشکان ایرانی از نخستین پزشکانی بودند که این تکنیک جراحی بینی را آموختند و می توان گفت از سال ۱۳۲۱ عمل بینی در ایران باب شد و روز به روز بر محبوبیت عمل بینی اضافه می شود.

اهداف جراحی زیبایی بینی

چندین سال است که عمل جراحی زیبایی بینی در بین مردم کشور ما بسیار رواج یافته است. جراحی زیبایی بینی در بعضی افراد جهت زیبایی و در بعضی افراد جنبه درمانی دارد. بینی در مرکز صورت قرار دارد و نقش بسیار مهمی در ظاهر و راه تنفسی انسان دارد. از این رو جراحی زیبایی بینی اقدامی بسیار مهم می باشد و از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، اگر جراحی زیبایی بینی به خوبی انجام نشود ممکن است هم در ظاهر فرد تاثیر بدی داشته باشد و هم باعث ایجاد شدند برخی مشکلات تنفسی در فرد بعد از عمل شود. زمانی که فردی از عمل جراحی زیبایی بینی خود بعد از عمل رضایت کافی را داشته باشد، یعنی جراحی موفق بوده است. رینوپلاستی با هدف های مختلفی انجام می شود، انواع عمل بینی براساس هدفی که دنبال می کنند عبارتند از:

 • عمل نوک بینی
 • عمل بینی ترمیمی
 • عمل زیبایی بینی
 • عمل بینی برای بهبود وضعیت تنفسی
 • تزریق فیلر به بینی

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی کدام مشکلات را رفع می کند؟

عمل زیبایی بینی برای رفع مشکلات و ایرادات در شکل و فرم بینی به کار می رود. زمانی می توان بهترین نتیجه  را از این عمل گرفت که ضمن حفظ شکل طبیعی بینی، به کمک تکنیک های ظریف عمل ، مشکلات و ایرادات شایع بینی اصلاح کرد، مشکلاتی مانند:

 • بزرگی اندازه بینی
 • شکل و فرم بد بینی پس از عمل بینی
 • عدم تقارن در پره های بینی
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • قوز بینی

در زیر ویدیویی از عمل زیبایی بینی آورده شده است:

روش های جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی به دو روش زیر صورت می گیرد که تفاوت عمده بین این دو روش در نحوه برش بین آن ها می باشد، که در ادامه توضیح خواهیم داد:

جراحی زیبایی بینی باز یا OPEN

جراح بینی در روش عمل بینی باز، برشی به شکل V در ناحیه کلوملا (بین دو سراخ بینی) ایجاد می نماید. و با ایجاد این نوع برش، پوست بینی از استخوان و غضروف جدا و بلند می شود و جراح دید کاملی نسبت به آناتومی بینی پیدا می کند و اصلاحات را انجام می دهد. از معایب این روش این است که جای اسکار بین دو سوراخ بینی باقی می ماند، که اگر پزشک ماهر و توانا باشد و فرد نیز مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی را رعایت نماید، جای اسکارها تا حد قابل قبولی از بین می روند و مشخص نمی باشند

جراحی-بینی-باز

جراحی زیبایی بینی بسته یا CLOSE

در این روش برش در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و توسط ابزاری پوست بالا داده می شود و اصلاحات بر روی بینی فرد ایجاد می شود. از معایب این روش این است که پزشک دید کاملی نسبت به آناتومی بینی ندارد و به خوبی نمی تواند تمامی اصلاحات را انجام دهد. و از مزایای روش جراحی بسته این است که دوره نقاهت و میزان درد و تورم و زمان جراحی زیبایی بینی کوتاه تر می باشد.

انواع  بینی

لازم است گفته شود پوست بینی به دلیل اینکه از قسمت های مهم در بینی محسوب می شود و از عضلات و استخوان بینی محافظت می کند، تعیین کننده نوع بینی نیز است. چنانچه پوست بینی اگر ضخیم باشد نشانگر گوشتی بودن بینی  و اگر نازک باشد نشانگر استخوانی بودن بینی است. در مجموع باید بدانید که جنس و ضخامت پوست نقش بسزایی در نتیجه جراحی بینی دارد. اگر جنس پوست بینی معمولی باشد و از ایرادات بیشتری برخوردار باشد، نتیجه جراحی بهتر است ولی اگر جنس پوست ضخیم و کلفت باشد و ایرادات بینی نیز کم باشد، نتیجه جراحی به خوبی دیده نمی شود.

بینی استخوانی

بینی استخوانی در اکثر افراد دیده می شود و این نوع بینی به دلیل دارا بودن پوست نازک زیاد است.

بینی گوشتی

بینی گوشتی به دلیل اینکه  پوست ضخیم و غضروف ضعیف تری دارد. برای عمل بینی اینگونه بینی ها، امکان دارد نوک آنها به سمت پایین متمایل شود و پوست و پره های بینی بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. که برای جلوگیری از چنین چیزی کمی از غضروف بینی را به پایین آن پیوند می دهند.

بهترین سن برای عمل بینی های گوشتی زمانی است که رشد اجزای صورت متوقف شود، معمولا سن مناسب برای دختران ۱۴ و برای پسران ۱۶ سالگی است ولی بهتر است برای گرفتن نتیجه بهتر، ۱۸ سالگی به بعد، اقدام گردد.

بینی نیمه استخوانی

این نوع بینی بین بین های استخوانی و گوشتی قرار می گیرند. زیرا نه مانند بینی های گوشتی پوست ضخیم و نه مانند بینی های استخوانی پوست نازک دارند و برای عمل زیبایی بینی باید گفت از بهترین بینی محسوب می شوند.

مقایسه بینی گوشتی و استخوانی

با اینکه جراح بینی باید این توانایی را داشته باشد که تمامی ایرادات بینی با هر نوع بینی را برطرف کند اما ممکن است روش هایی که برای بینی استخوانی و بینی های گوشتی به کار برده می شود با یکدیگر فرق کند.در بینی های گوشتی پوست بینی ضخامت بالایی دارد و بعد از جراحی ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا بینی ترمیم پیدا کند .به همین دلیل باید بیشتر از چسب بینی استفاده شود .در جراحی زیبایی بینی استخوانی بعد از عمل به دلیل پوست نازک ممکن است کوچک ترین اشتباه جراح دیده شود که در بینی های گوشتی چنین نیست.

عکس عمل رینوپلاستی

انواع روش های عمل زیبایی بینی

نحوه عمل بینی اگر چه در همه بینی ها یکسان و به یک روش انجام می شود ولی برای اینکه نتیجه عمل بینی زیبا و عالی به نظر برسد بستگی به نوع بینی دارد. از این رو هر نوع بینی حساسیت ها و ظرافت های خاص خود را می طلبد. در ادامه به جزئیات بیشتری درباره انواع عمل رینوپلاستی در انواع مختلف بینی ها می پردازیم:

جراحی زیبایی بینی گوشتی

بینی گوشتی به بینی گفته می شود که پوست بینی ضخیم باشد و نوک بینی حاوی غدد چربی زیادی باشد. غضروف های بینی گوشتی ضعیف هستند. در جراحی زیبایی بینی گوشتی جراح باید سعی نماید تا به جای اینکه غضروف ها را کوچک نماید و یا بردارد آن ها را اصلاح و تقویت کند.

افرادی که می خواهند اقدام به جراحی زیبایی بینی نمایند و بینی آن ها از نوع گوشتی می باشد، جراح بینی حتما باید قبل از عمل در جلسه مشاوره به افراد توضیحاتی در رابطه با نوع پوست آن ها و نتیجه جراحی بدهد. و فرد با دید کامل اقدام به جراحی زیبایی بینی نماید. مواردی که پزشک باید حتما آن ها را به بیمار توضیح دهد:

 • سایز بینی در جراحی زیبایی بینی گوشتی خیلی کوچک نمی شود و برخی از عیوب های بینی رفع می شود و بیمار نباید انتظارات و توقعات نا به جایی از جراحی زیبایی بینی داشته باشد.
 • میزان تورم در افرادی که دارای بینی گوشتی می باشند بعد از جراحی زیبایی بینی، زیادتر از افرادی می باشد که بینی آن ها استخوانی است و از بین رفتن کامل تورم، ممکن است حدود ۱ تا ۲ سال طول بکشد

در رینوپلاستی بینی های گوشتی، بر روی بافت های سخت مانند استخوان و غضروف کار می شود و پوست صورت دستکاری نمی شود. زیرا اگر پوست برداشته شود موجب ایجاد زخم های شدید می شود و به طور کلی این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهترین روشی که برای عمل بینی گوشتی می توان استفاده کرد، روش باز است. روش بسته برای اینگونه بینی ها استفاده نمی شود زیرا بینی به خوبی دیده نمی شود و دسترسی به نوک بینی کم است.  

میزان تورم در افرادی که دارای بینی گوشتی هستند بعد از جراحی زیبایی بینی، زیادتر از افرادی می باشد که بینی آن ها استخوانی است و از بین رفتن کامل تورم، ممکن است حدود ۱ تا ۲ سال طول بکشد.

جراحی زیبایی بینی استخوانی

بینی های استخوانی دارای غضروف و استخوان محکمی می باشند و پوست سطح بینی نازک است. اغلب بینی های استخوانی به شکل عقابی و یا دارای قوز بر روی پل بینی می باشند. معمولا انحراف و قوز بینی در بینی های استخوانی مشاهده می شود. اصولا نتیجه جراحی زیبایی بینی استخوانی بهتر از بینی گوشتی می شود و جراح بهتر می تواند انتظارات بیمار را بر آورده نماید و رضایت بیمار را به دست آورد. بینی های استخوانی را می توان به صورت عروسکی و یا فانتزی نیز جراحی نمود ولی این نوع جراحی ها دیگر توصیه نمی شود. دوره نقاهت و میزان تورم در بینی های استخوانی بسیار کم تر از افرادی می باشد که دارای بینی های گوشتی هستند

در مجموع باید بدانید که جنس و ضخامت پوست نقش بسزایی در نتیجه جراحی بینی دارد. اگر جنس پوست بینی معمولی باشد و از ایرادات بیشتری برخوردار باشد، نتیجه جراحی بهتر است ولی اگر جنس پوست ضخیم و کلفت باشد و ایرادات بینی نیز کم باشد، نتیجه جراحی به خوبی دیده نمی شود.

جراحی زیبایی بینی کج

یکی از ایراداتی که در بسیاری از افراد دیده می شود کجی بینی است .کجی بینی ممکن است در داخل بینی و یا تنها در ظاهر بینی دیده شود.برای اینکه بخواهید کجی بینی خود را درمان کنید در ابتدا باید به متخصص مراجعه کنید تا بینی شما معاینه شود.بعد از آن جراح بینی تصمیم می گیرد که آیا برای برطرف کردن کجی بینی شما جراحی انحراف بینی نیاز است یا خیر.در برخی از افراد تیغه بینی افراد کج بوده و باعث می شود که در تنفس بیمار اختلال ایجاد شود و به همین دلیل جراحی زیبایی بینی علاوه برای زیبایی جنبه درمانی هم خواهد داشت .

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی برای افرادی انجام می شود که بعد از جراحی زیبایی بینی اولیه خود همچنین بینی با نقصی دارند که باید دوباره با جراحی دیگر بینی ترمیم پیدا کند.جراحی زیبایی بینی ثانویه سخت تر از جراحی زیبایی بینی اولیه بوده زیرا بینی یک بار دست کاری شده و تغییرات بسیاری بر روی آن انجام گرفته است.جراحی ترمیم بینی می تواند مشکلات ظاهری و مشکلات مربوط به تنفس بینی را برطرف کند. شما باید در انتخاب جراح بینی دقت بیشتری داشته باشید زیرا حساسیت این جراحی بالا بوده و پوست و بافت داخلی بینی دوباره باید تغییر کندممکن است برای جراحی ترمیمی بینی از تکنیک تقویت غضروف و یا استفاده از گرافت های بینی استفاده می شود.

جراحی زیبایی بینی فانتزی

زمانی که افراد درخواست می کنند بعد از عمل بینی قوس دار و با نوک بینی سربالا داشته باشند نتیجه جراحی زیبایی بینی عروسکی خواهد بود .در واقع در این جراحی نوک بینی به مت بالا برده می شود و ا کاستن از بافت بینی بینی کوچک تر می شود اما باید دقت داشت در صورتی که سوراخ های بینی به اندازه زیادی کوچک شود و یا اینکه بافت بینی به اندازه زیادی کم شود ممکن است عوارض جراحی زیبایی بینی بعد از چند سال به سراغ فرد بیاید و مشکلاتی مانند اختلال در تنفس ایجاد شود .

عمل زیبایی بینی چگونه است؟

عمل زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در بیهوشی عمومی قبل اینکه ماده بیهوشی تزریق شود یک ماسک اکسیژن برروی بینی و دهان فرد بیمار قرار داده می شود تا پس از چند ثانیه نفس کشیدن، مانع از کم شدن اکسیژن خون شود؛ سپس ماده بیهوشی تزریق می شود در طول بیهوشی، فرد هیچگونه درد یا صدایی را حس نمی کند. عمل رینوپلاسنی یک تا دو ساعت طول می کشد؛ و شامل مراحل زیر است:

 • برش

برش ها بستگی به نوع هدف عمل، به شکل متفاوتی صورت می گیرد. اگر جراحی بینی از نوع بسته باشد برش ها تنها در بخش داخلی بینی ایجاد می شوند یا در نوع عمل باز برش ها بر روی بخش بیرونی آن ایجاد می شود

 • ایجاد تغییرات

در این مرحله جراح می تواند ایرادات و اشکالات متعدد بینی را برطرف کند؛ ساختار بینی را اصلاح کند و شکل بینی رو از این طریق زیباتر کند.

 • بخیه

طریقه بخیه زدن از این جهت اهمیت دارد که جای اسکار بر روی بینی باقی نماند و این بخیه ها به شکل ظریف  باید لبه های باز شده بینی را بهم وصل کرده و به بهبود و ترمیم بینی کمک کند و مانع از هر عفونت شود.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی

یک سری آزمایشات قبل از جراحی که پزشک جراح توصیه می کند را انجام دهید

حتما پزشک را از داروهایی که مصرف می نمایید مطلع نمایید

از دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی، از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری نمایید

اگر به دارویی و یا غذایی حساسیت دارید حتما به پزشک اطلاع دهید.

در صورتی که مبتلا به هر نوع بیماری می باشد به پزشکتان اطلاع دهید مخصوصا اگر بیماری دیابت و تیروئید و کم خونی و مشکلات انعقادی دارید

از مصرف غذا و نوشیدنی حتی آب، از ۸ ساعت قبل از عمل خودداری نمایید و سعی کنید قبل از آن شام سبک و مقوی میل نمایید. اما این نکته را توجه کنید که منظور از شام مقوی این نمی باشد که غذاهای پرچربی میل کنید. اگر فرد قبل از جراحی از غذاهای چربی دار و پرحجم استفاده نماید، باعث می شود تا بعد از جراحی دچار تهوع و استفراغ شود

پرهیز از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و مصرف داروهای پروفن و نوافن را از دو هفته قبل از جراحی قطع نمایید. البته حتما در این رابطه به پزشک اطلاع دهید و با تجویز پزشک مصرف آن ها را قطع نمایید.

حتما در روز عمل قبل از مراجعه به بیمارستان و یا کلینیک، استحمام نمایید

حتما ۱ یا ۲ نفر همراه داشته باشد

بهتر است آقایان ریش و سبیل خود را بتراشند و خانم ها هیچ گونه آرایشی نداشته باشند

از آوردن زیور آلات به همرا خود خودداری نمایید

اگر از لنز چشمی استفاده می نمایید، در روز عمل آن را از چشمان خود خارج کنید

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

از فین کردن به مدت ۲ هفته بعد از جراحی زیبایی بینی پرهیز کنید

سعی کنید از خندیدن و حرف زدن زیاد به مدت ۲ هفته خودداری نمایید

از کمپرس یخ به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل جهت رفع تورم بینی استفاده کنید

داروهای ضد درد را خودسرانه مصرف نکنید و هرگز دو یا چند داروهای مسکن را با همدیگر مصرف نکنید و این کار را تنها در شرایطی که پزشک تان اجازه داد انجام دهید.

داروها و آنتی بیوتیک که پزشک برای شما تجویز می نماید، به موقع و کامل مصرف کنید. دقت کنید به هیچ عنوان در شرایطی که بهبودی کمی احساس کردید آنتی بیوتیک ها را کنار نگذارید. آنها باید در دوره کامل خود مصرف کنید. چنانچه مصرف برخی از داروها معده را اذیت می کند می توانید مصرف آنها را با تشخیص پزشک، به بعد از غذا موکول کنید.

از کمپرس گرم بعد از ۴۸ ساعت از عمل به مدت ۲ الی ۳ روز جهت رفع کبودی بینی استفاده شود.

سعی کنید به مدت ۱ هفته بعد از جراحی لباس های راحت و گشاد و لباس هایی که از جلو یا پشت باز می شوند استفاده نمایید

به مدت ۴ ماه از زدن عینک خود داری نمایید

تحت هیچ شرایط به بینی فشار یا ضربه وارد نکنید

جهت تسکین درد از استامینوفن استفاده کنید

از بالشت اضافه در زیر سرتان در هنگام خواب استفاده  کنید و سعی کنید سر خود را بالا نگه دارید

در روز اول به طور کامل استراحت نمایید

حتما با پزشک خود در مورد غذاهایی که باید مصرف کنید صحبت کنید برخی از غذاها بر روند بهبودی می توانند تاثیر منفی بگذارند

سعی کنید جهت مسواک زدن از مسواک نرم استفاده و به آرامی دندان هایتان را مسواک کنید

سعی کنید هنگام عطسه زدن جلوی دهان خود را نگیرید

آبریزش بینی به همراه کمی خون تا چند روز بعد از عمل بینی طبیعی است

اکر دچار خون ریزی شدید شدید، حتما جراح بینی خود را مطلع نمایید

بعد از خارج کردن مش داخل بینی، حتما بینی خود را با سرم شستشو دهید

 هر گونه فعالیت ورزشی باید کنار گذاشت و تا دو ماه پس از عمل نباید ورزش های سنگین انجام داد

تا زمانی که گچ بر روی بینی شما می باشد ، استحمام کامل انجام ندهید

روزی که می خواهید جهت برداشتن گچ بینی به مطب مراجعه نمایید، استحمام کامل نمایید تا گچ بینی کمی خیس شود و برداشت آن راحت تر باشد

دکتر اسماعیل فرزادفرد، فوق تخصص جراح پلاستیک در ساری، در ویدیویی درباره اقدامات بعد عمل بینی صحبت می کند:

مدت زمان بهبودی پس از عمل زیبایی بینی

به دلیل اینکه هر فرد از عمل بینی هود هدف منحصربفردی را دنبال می کند و نتایج حاصل از عمل از هر فردی تا فرد دیگر فرق می کند بنابراین مدت زمان بهبودی نیز برای هر شخص متفاوت خواهد بود اما به طور کلی مدت زمان بهبودی به طور متوسط حدود یک سال طول می کشد.

در زیر جدول زمان تقریبی بهبودی اورده شده است:

هفته ۱: می توانید کارهای سبک را انجام دهید و می توانید بیرون از خانه بروید، حتی اسپلینت از بینی برداشته می شود

هفته ۲: بیشتر تورم و کبودی های صورت برطرف می شود

هفته ۳-۴: فعالیت هایی مانند دویدن، شنا و دوچرخه سواری را از سر بگیرید

هفته۶: استخوان های بینی ثبات و پایداری لازم را پیدا کردند و می توان از عینک استفاده کرد و حرکات نیمه سبک را انجام داد

۳-۶ ماه: احساسات و حالات غیرعادی بینی برطرف می گردد و در بینی بی حسی یا تورم وجود ندارد

یک سال: روند بهبودی رو به اتمام است و هر گونه کبودی و تورم بینی کاملا از بین می رود

تغذیه بعد از جراحی زیبایی بینی

شما در روز جراحی زیبایی بینی نباید به هیچ عنوان چیزی بخورید و باید ناشتا باشید.

و اما بعد از عمل زیبایی بینی به دلیل تزریق داروهای بی هوشی به شما شاید حالت تهوع داشته باشید و اشتهای کافی به غذا نداشته باشید باید خوردن غذاهای سبک را آغاز کنید به صورتی که غذاها تا جای ممکن مایعات و نرم باشند تا فشار زیادی به صورت و بینی شما وارد نشود.جویدن غذاهای سفت باعث تحریک زیاد عضلات بینی شما می شود. غذاهای نرم مانند تخم مرغ له شده، پوره سیب زمینی، انواع سوپ ها و ماست فشار خیلی کمتری به فک و بینی وارد می کنند.

گروه دیگری از غذاها، غذاهای دارای فیبر زیاد مثل غلات ها (برنج قهوه ای، نان گندم، ذرت و اسپاگتی ها)، میوه ها (مانند سیب، گلابی، آناناس و توت فرنگی) و سبزیجات تازه (مانند هویج پخته شده، نخود سبز پخته شده، کلم بروکلی و اسفناج) است؛ این گروه غذاها باعث می شود عملکرد دستگاه گوارش طبیعی باشد و از یبوست پیشگیری می کنند.

غذاهای ضدالتهاب از گروه های غذایی دیگر است که باید مصرف آنها را پس از عمل بینی جدی گرفت، زیرا التهاب بدن را کم می کند و به روند بهبودی زخم سرعت می بخشد. توت فرنگی، زغال اخته، کلم بروکلی، انگورو غذاهای حاوی چربی های اشباع نشده مثل روغن زیتون و ماهی های چرب در این دسته جای می گیرند.

از گروه های غذایی مهم که در طول دوره نقاهت باید مصرف کرد غذاهای سرشار از پروتئین هستند؛ گوشت، تخم مرغ ،هویج، سبزیجات تیره رنگ و پرتقال موجب می شوند زخم بینی زودتر بهبود یابد. علاوه بر این موارد، از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که استرس و اضطراب را کم می کنند نباید غفلت کرد، مثل چای سبز، دمنوش بابونه، مغرها و شکلات تلخ با ترشح مواد خاصی از بروز اضطراب و ناراحتی های روانی در طول این دوره می کاهند.

مصرف میوه ها و سبزیجات تازه به علت برخورداری از ویتامین ها و موادمعدنی ، پس از جراحی زیبایی بینی بسیار مهم است.

تا اینجا بر روی موادغذایی که باید در دوران نقاهت مصرف گردد تاکید شد، گرچه موادغذایی نیز هستند نباید در این دوران مصرف شوند که در ادامه به آنها اشاره شدند:

غذاهای فرآوری شده به دلیل اینکه حاوی موادی چون قند، سدیم و چربی های اشباع شده هستند، روند بهبودی را کند می کنند و تاثیرات بدی را بر روی اندام های بدن می گذارند. بهتر است به جای مصرف اینگونه مواد از غذاهای طبیعی و غیرتصفیه شده مثل غلات کامل و سبزیجات نرم استفاده شود.

گروه دیگر از ممنوعیت های غذایی، غذاهای شور و پرنمک هستند. نمک به دلیل خاصیتی که دارد باعث احتباس آب در بدن می شود و تورم بدن را بدتر می کند.

غذاهای اسیدی و تند، را نباید پس از عمل زنوپلاستی مصرف کرد، زیرا ممکن است فشار خون را بالا ببرد که افزایش فشار خون، می تواند مقدار خونریزی را از طریق تحریک بافت مخاطی بینی تشدید کند. علاوه بر مشکلات فشار خون می تواند باعث تحریک معده و اندام های گوارشی شود و مشکلات گوارشی را درست کند که سرعت بهبودی را کند کند. بنابراین به جای خوردن غذاهای تند و اسیدی از غذاهایی مانند اسموتی ها و دسرهای سالم استفاده کنید.

غذاهای سخت و جویدنی از گروه غذاهایی هستند که تا حد امکان باید از مصرف آنها خودداری کرد و باید ذکر کرد غذاهای سالم و مفید که به آنها اشاره شد بهتر است به صورت نرم و له شده مصرف شود تا فشاری به فک و دندان و به تبع آن بافت های بینی وارد نشود.

در طول دوران نقاهت از نوشیدن مایعاتی مانند الکل، نوشیدنی های کافئین دار (مانند چای و قهوه) و آبممیوه های صنعتی پرهیز شود و به جای آن آب و آبمیوه های طبیعی در لیست برنامه غذایی روزانه گنجانده شود.

یکی از عوارض عمل رینوپلاستی در هفته اول، استفراغ یا حالت تهوع است، اجازه ندهید این مساله شما را از داشتن تغذیه سالم و آن چیزهایی که باید بخورید دور کند. بهتر است در روزهای اول به آهستگی و کم کم شروع به خوردن غذا کنید و می توانید وعده های غذایی خود را به وعده های کوچکتر تقسیم کنید و در چندین نوبت غذا را صرف کنید. این روند را به طور جدی، حداقل به مدت دو هفته ادامه دهید و حداقل تا ۶ هفته پس از عمل بهتر است از مصرف مشروبات الکلی و سیگار کشیدن جلوگیری کنید.

مشکل تنگی نفس  بعد از جراحی زیبایی بینی

زمانی که عمل زیبایی بینی با تکنیک ها و روش های قدیمی انجام می شد، بخش عمده ای از غضروف بینی برداشته و استخوان های بالای بینی به طور شدید شکسته و خرد می شدند تا شکل بینی اصلاح شود؛ این روش مشکلاتی را درست می کرد مثلا پره های بینی به داخل فرو می رفت و تنفس با صدا و سختی همراه بود. ولی در شیوه جدید عمل، کمترین میزان غضروف برداشته می شود و مشکلاتی مانند تنگی نفس در پی نخواهد داشت.

هزینه عمل زیبایی بینی چقدر است؟

عوامل مختلفی بر تعیین قیمت نهایی عمل بینی موثر است و چون هدف هر عمل بینی متفاوت است قیمت ها نیز ثابت نخواهد بود و مواردی مانند تخصص پزشک جراح و دستمزد او، نوع کلینیک یا بیمارستان جراحی و مواد بیهوشی به کار رفته و غیره بر محاسبه کل هزینه های عمل بینی تاثیرگذار هستند.

بهترین جراح زیبایی بینی چه کسی است؟


بینی یکی از مهم ترین اعضای صورت است. به همین دلیل انتخاب جراح رینوپلاستی از حساسیت زیادی برخوردار است. از این رو وظیفه ی انجام جراحی زیبایی بینی باید به دست کسی سپرده شود که بتواند با دقت و ظرافت هر چه تمام به ترمیم مشکلات آن بپردازد.

مساله ای که اهمیت دارد این است که جراح بینی به نوع بینی و تناسبات آن با دیگر اعضای صورت توجه داشته باشد. در غیر این صورت، ممکن است چهره بعد از عمل نه تنها زیباتر شده باشد، بلکه تعادل آن با دیگر اعضای صورت نیز به هم خورده باشد.

عمل زیبایی بینی بدون جراحی چیست؟

برخی از افراد با اینکه خواهان داشتن بینی زیبا هستند ولی از محیط بیمارستان و جراحی ترس زیادی دارند به اینگونه عمل ها تمایل زیادی نشان می دهند. اما واقعا عمل زیبایی بینی بدون جراحی که این روزها سروصدای زیادی به پا کرده است مناسب چه نوع بینی هایی است . باید گفت ماندگاری این روش نسبت به سایر روش ها کمتر و موقتی است. به طور کلی روش های زیادی برای زیباتر کردن شکل بینی بدون جراحی وجود دارد از جمله:

 • تزریق فیلر
 • تزریق بوتاکس
 • لیفت نخ با بینی
 • پلاسماجت بینی

انواع مدل بینی هایی که برای اینگونه عمل، مناسب هستند:

 • بینی های جراحی نشده
 • وجود قوز بر روی بینی
 • وجود انحراف در نوک بینی
 • نوک بینی افتاده
 • وجود پره های غیرقرینه در بینی

چرا برخی از عمل بینی های گوشتی ناراضی هستند؟

بینی های گوشتی به دلیل ویژگی های خاصی که در آنها دیده می شود و غدد چربی زیادی دارند باید تحت تشخیص پزشک جراح بینی، مورد عمل بینی قرار بگیرند. در طول عمل چون فقط بر روی غضروف و استخوان های بینی کار می شود ممکن است پس از عمل نوک بینی جمع نمی شود و شکل خوبی پیدا نکند. با این حال بسیاری از عمل های زیبایی بینی گوشتی برگشت ناپذیر است.

اگر بینی های گوشتی به خاطر ضخیم بودن پوست، بیش از حد بزرگ هستند برای عمل بینی مناسب نیستند ولی اگر بزرگ بودن بینی ها به دلیل غضروف های بینی باشد می توان با عمل زیبایی ظاهر آن را بهتر کرد.

در زیر ویدیویی از دکتر فرزادفرد درباره عمل بینی های گوشتی آورده شده است:

آیا عمل رینوپلاستی بر روی چشم ها و بینایی فرد تاثیر دارد؟

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی بر روی عصب های بینایی تاثیر قطعی ندارند ولی می تواندد بر روی فرم چشم ها تاثیر بگذارند. علت چنین امری اینست که چون در طول عمل زیبایی بینی پزشک جراح با دستکاری و برداشتن استخوان بینی، ساختار بینی را بهبود می دهد و با اصلاح ایرادات بینی به نظر می رسد که فاصله چشم ها نسبت به یکدیگر بیشتر شده است.

آیا عمل زیبایی بینی گوشتی غیرقابل بازگشت است؟

اینکه می گویند بینی گوشتی ممکن است بعد از جراحی به حالت اول برگردد کاملا غلط می باشد. اگر جراح ماهر باشد و از تکنیک های صحیح جهت جراحی زیبایی بینی گوشتی استفاده نماید، با گذشت زمان بعد از کاهش میزان تورم بیمار، بینی فرد زیبا تر از قبل از جراحی خواهد شد.

سوالات متداول

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر فرزاد فرد

برخی از خدماتی که دکتر فرزاد فرد فوق تخصص جراحی پلاستیک در ساری انجام می دهند شامل :

راه های ارتباطی با دکتر فرزاد فرد فوق تخصص جراحی پلاستیک در ساری :

کانال تلگرام

پیج اینستاگرام