تزریق بوتاکس پیشانی توسط دکتر اسماعیل فرزادفرد

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

در حال حاضر بوتاکس به عنوان یک روش درمانی ایمن و مؤثر برای کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک های ظریف استفاده می شود. بوتاکس هم مانند هر روش زیبایی، موارد احتیاطی دارد که باید به عنوان مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید. اگر به دنبال بهره بردن از بهترین نتیجه از درمان ما هستید، حتماً نکات اساسی برای مراقبت از بوتاکس را دنبال کنید.

این یکی از بهترین ابزارها برای مقابله با علائم پیری و جلوگیری از شکل گیری خطوط است. علاوه بر این، مناطق متداول درمان بوتاکس شامل گردن، دهان و چشم است. با این وجود، مانند هر روش، موارد احتیاطی وجود دارد که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید. اگر به دنبال بهترین نتیجه برای بهره‌برداری بیشتر از درمان ما هستید، حتماً این ۵ نکته اساسی برای مراقبت از بوتاکس را دنبال کنید.

هدف از تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس برای سه هدف اصلی استفاده می شود: کنترل اسپاسم ماهیچه ها، تعریق شدید زیر بغل و بهبود زیبایی. در این مطلب ما بر روی سومین هدف یعنی بهبود زیبایی و از بین بردن چروک، با محصولی که حاوی سم بوتولینوم نوع A (ذرات مؤثر)، آلبومین انسانی (پروتئین موجود در پلاسمای خون انسان) و کلرید سدیم است تمرکز کرده ایم.

بوتاکس را با فیلر یا ژل های تزریقی (پرکننده ها) اشتباه نگیرید. پرکننده های پوستی به صورت متفاوتی عمل می کنند، بافت ها را به هم می ریزند به طوری که خطوط و چین و چروکها کاهش یافته یا از بین می روند.

شما با مراجعه به پزشک متخصص زیبایی می توانید تصمیم بگیرید که کدام محصول مشکلات ظاهری خاص شما را برطرف می کند، اگرچه به عنوان یک قاعده کلی، بوتاکس بیشتر در قسمت بالای صورت مورد استفاده قرار می گیرد، و از فیلرها برای مناطق دیگر استفاده می کنند.

 

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تزریق بوتاکس بهتر است به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی حاذق مراجعه شود.

بیشتر بخوانید
تاثیربوتاکس و ماندگاری آن

شماره تماس در ساری ۰۹۱۵۶۱۷۷۸۲۶ می باشد.


آیا شما کاندیدای خوبی برای بوتاکس هستید؟

سازمان FDA، بوتاکس را برای افراد ۱۸ تا ۶۵ ساله تصویب کرده است. اما اگر دارای یکی از شرایط زیر هستید نباید از این روش استفاده کنید:

  • سابقه‌ی حساسیت به هرگونه ترکیبات موجود در بوتاکس
  • عفونت پوستی در ناحیه‌ی تزریق
  • بیماری لوگریگ – نوعی اختلال عصبی همراه با ضعف ماهیچه ای و عضلانی
  • بیماری میاستنی گراویس – یک اختلال خود ایمنی محسوب می شود که سیستم دفاعی بدن به بافت‌های خودی حمله می‌کند
  • سندرم لامبرت-ایتون یا یا بیماری دیگری که بر روی عضلات یا اعصاب شما تأثیر می گذارد
  • مشکلات تنفسی مانند آسم
  • داشتن برنامه برای انجام عمل جراحی
  • ضعف در عضلات پیشانی
  • استفاده از برخی داروها خاص، ویتامین ها و مکمل ها

 

در مورد زنان باردار، هیچ کس با اطمینان نمی داند که تزریق بوتاکس برای کودک ضرر دارد یا خیر. اما توصیه می شود اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید و یا در دوران شیردهی هستید، نباید تزریق بوتاکس انجام دهید.

 

بوتاکس چگونه عمل می کند

یک چین و چروک در پوست به طور معمول عمود بر عضله منقبض شده مستقر در زیر آن تشکیل می شود. به عنوان مثال، عضله پیشانی یک عضله عمودی است و هنگامی که منقبض می شود (مانند زمانی که ابروهای خود را بالا می برید)، خطوط تشکیل شده (چین و چروک) افقی خواهد بود.

به همین ترتیب، دو عضله که وظیفه خطوط اخم را بر عهده دارند، اندکی به صورت افقی بین ابروها قرار می گیرند، بنابراین هنگام انقباض، خطوط اخم به صورت عمودی ظاهر می شوند.

بوتاکس به این عضلات تزریق می شود، جایی که باعث تحریک عصب به آن بافت ها می شود و فعالیت عضلانی که باعث ایجاد خطوط اخم می شود کاهش می یابد. بدون داشتن عضله‌ی منقبض شده در پیشانی، ایجاد چین و چروک به سختی صورت می گیرد.

تزریق بوتاکس حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد و معمولاً طی چند روز بعد از تزریق شاهد نتیجه تزریق خواهید بود. بوتاکس به دو تا چهار روز زمان نیاز دارد تا بتواند به انتهای عصب برسد که به طور معمول باعث تحریک عضلات در منقبض شدن می شود. حداکثر اثر آن حدود ۱۰-۱۴ روز رخ می دهد، بنابراین حداکثر تاثیر بوتاکس دو هفته پس از تزریق مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید
......وارد شد

 

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

صورت خود را به مدت ۲۴ ساعت مالش ندهید

برای مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، تقریباً تا ۲۴ ساعت، باید از مالش صورت خود و اعمال فشار قابل توجه بر روی آن، جلوگیری کنید. در غیر این صورت، ممکن است دوز مصرفی را به یک ناحیه ناخواسته منتقل کنید. لمس یا مالش ناحیه می تواند منجر به نتایج ناخواسته مانند افتادگی پلک ها یا آسیب عصبی شود، به همین دلیل این یک نکته مهم است.

ورزش

از مزایای روش درمانی زیبایی بوتاکس این است که دخالتی در زندگی روزمره شما ندارد و درد و ناراحتی احساس نمی کنید. پس بعد از تزریق می توانید به ملاقات های کاری خود بروید و با بقیه روز خود را ادامه دهید. شما می توانید به انجام ورزش های سبک و متوسط بپردازید اما ممکن است بخاطر دلایلی که در بالا آورده شد، بخواهید از انجام فعالیت شدید چند روزی جلوگیری کنید.

خوابیدن

سعی کنید از خوابیدن روی مناطق تحت درمان خودداری کنید. می دانیم که خوابیدن در یک موقعیت خاص ماندن در این راه می تواند مشکل است. اگر بوتاکس روی صورت تزریق شده باشد، لازم است که سعی کنید به پشت خود بخوابید. این روش درمانی نیاز به زمان دارد تا در عضلات خود مستقر شود و دراز کشیدن روی معده ممکن است مانع از انجام کار آن شود. ممکن است موقعیت راحتی برای خوابیدن نباشد، اما به یاد داشته باشید، فقط یک شب است!

استفاده از داروی مسکن

اگرچه درد بعد از تزریق بوتاکس نادر است، برخی از افراد ممکن است بعد از درمان درد جزئی را تجربه کنند، که این درد باید ظرف چند روز از بین برود. اگر احساس نیاز به مصرف داروی مسکن داشتید با پزشک خود در میان بگذارید، ممکن است به جای آن کرم بی حسی برای شما تجویز کند و این باعث کاهش ناراحتی شما می شود. همچنین، به یاد داشته باشید به جای استفاده از مسکن های قوی می توانید یک بسته یخ روی منطقه بگذارید به کاهش کبودی هم کمک کند. اما بار دیگر با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
نتیجه عمل جراحی بینی گوشتی

ورزش های صورت

بعد از روز اول، زمان آن رسیده است که به آرامی ورزش عضلات منطقه را شروع کنید. در مورد مراقبت های بعدی از بوتاکس، کاری که شما باید انجام دهید انجام حالات طبیعی صورت است. لبخند، اخم، پوزخند و غیره.

مصرف سیگار

استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتابها تاثیر ماندگاری این درمان ها را کاهش می دهد همانطور که چنین اعمالی در سایر موارد درمانهای زیبایی اثرات مضرمشابه برای پوست دارند.

استحمام

یکی از مواردی که برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس باید به آن توجه کرد استحمام است که افراد زیادی با آن مشکل دارند. مسلما حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس هیچ گونه مانعی ندارد اما نکته ای که باید به آن توجه کنید و جزو موارد مراقبت بعد از تزریق بوتاکس است گرمای زیاد آب است. بالا بودن دمای آب باعث می شود ماده تزریق شده تغییر حالت دهد و نتیجه نامطلوبی از تزریق بدست آید. بنابراین سعی کنید از ماندن در وان حمام، پاک کردن صورت با آب بسیار داغ و یا استفاده از حمام بخار پرهیز کنید.

 

اگر چه نتایج تزریق بوتاکس چشمگیر هستند، اما نمای ظاهری صورت شما به هم نمی خورد. عضلات شل می شوند به طوری که شما هنوز می توانید لبخند بزنید اما بدون چین و چروک.

به خاطر داشته باشید ماندگاری بوتاکس سه تا ۶ ماه است و اغلب افراد، تقریبا هر سه تا شش ماه به تزریق مجدد نیاز دارند. بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلرها نیاز داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =