لیپوساکشن

لیپوساکشن عمل مکش و خارج کردن چربی های اضافه و ناخواسته به وسیله دستگاهی است که با سوراخهای کوچک خود این کار را انجام می دهد و در این روش دیگر نیازی به برش جراحی نمی باشد. در عمل لیپوساکشن بافت های چربی نامطلوب از بخش های مورد نظر مانند ران، بازو، شکم، باسن، زانو، صورت و گردن تخلیه می شوند. در دهه های اخیر نیز به جهت بهبود نتایج عمل لیپوساکشن، راه های جدیدی اختراع شده است لازم به ذکر است که این عمل به هیچ عنوان جایگزین رژیم غذایی و ورزش نیست ولی در برخی نقاط بدن، بخش هایی وجود دارند که بافت چربی آنها با ورزش تخریب نمی شوند و فقط عمل لیپوساکشن راه گشاست نقاطی چون کناره خارجی رانها، چربی گردن، زیر بغل و … .

علل بروز چاقی

زمانیکه انرژی ذخیره شده در بدن افراد از حد نرمال بالاتر رود، این انرژی به صورت بافت های چربی خود را نمایان ساخته و فرآیند چاقی رخ می دهد و این مسئله آسیب های جدی به سلامت انسان وارد می کند. هنگامی که وزن کسی  با توجه به جنسیت، قد و سن متناسب نباشد اصطلاحا می گوییم فرد چاق است.

چاقی دلایل متفاوتی دارد از جمله

– رژیم غذایی نامناسب

– وراثت
ـ کم تحرکی
ـ بیماری کم کاری تیروئید

ـ رفتار پرخوری
ـ فشارهای عصبی
– …..

طریقه عمل لیپوساکشن

به طور کلی بافت های چربی سطح بدن از دو لایه متشکل هستند: لایه عمقی و لایه سطحی. لایه های عمقی در بخش های گوناگون دارای ابعاد مختلفی است ولی میزان عمق لایه های سطحی در کلیه قسمت های بدن ثابت است طی عمل لیپوساکشن لایه های عمقی چربی هستند که برداشته و تخلیه می گردند و عموما چربی لایه های سطحی به قوت خود باقی می مانند در که صورت عدم رعایت این نکات، ناهمواری های غیر عادی در سطح پوست ظاهر خواهند شد.

در ابتدا بیمار کاملا توسط متخصص معاینه شده و پس از آن پزشک نواحی تجمع چربی را علامت گذاری می نماید. سپس در اتاق عمل محلول بی حس کننده موضعی را  تزریق کرده و نواحی علامت گذاری شده کل بی‌حس می شوند.

به وسیله برش های کوچک ۳الی ۴ میلی متری لوله های مخصوص وارد نقاط مورد نظر شده و هدایت می گردند. محل برش ها طوری انتخاب می شود که اسکار آن مشخص نباشد.

لیپوساکشن
لازم به ذکر است که بر خلاف روش های قدیمی انتهای این لوله های مکش تیز نیست و آسیبی به دستگاه گردش خون، سیستم عصبی و عروق زیر پوستی وارد نمی کند و در اصل کشش چربی های عمقی توسط دستگاه مکنده صورت می گیرد .

چنانچه خواهان عمل لیپوساکشن می باشید، این نکته را مد نظر قرار دهید که انواع مختلفی از روش های بیهوشی در این عمل کاربرد دارد. در عمل های کم حجم و محدود بیحسی موضعی کافی است و در صورت خواست بیمار داروهای آرام بخش و خواب آور نیز استفاده می شوند. در برخی موارد خصوصا با حجم های بالای لیپوساکشن ، بیهوشی عمومی کاربرد دارد .

اخیرا ابتکار نوین جراحان پلاستیک و متخصصین زیبایی منجر شده جراحی لیپوساکشن با  بیحسی موضعی انجام گیرد و بی عارضه بودن این روش صد درصد مورد تایید متخصصین جهانی است .

خارج کردن چربی ها

طی روش جدید، تنها به وسیله بیحسی موضعی و به کمک لوله هایی بسیار نازک و از جنس استیل با نام کانولا قطر خارجی۲یا ۳ میلی‌متر از راه شکاف ها وارد بدن می شوند و توسط حرکت دست جراح لوله در جهت بافت چربی هدایت شده و حرکت می کند بدین ترتیب رسوبات چربی از محل خود جا به جا گشته و نواحی مورد نظر خالی می گردند. ضمن درخواست بیمار و نتیجه مورد انتظار او، و با توجه به ناحیه مورد نظر و حجم چربی موجود در ناحیه و تشخیص جراح امکان دارد عمل لیپوساکشن با همین روند ادامه پیدا کند و یا در همین مرحله متوقف شود.

امروزه این نوع لیپوساکشن از جمله پر طرفدارترین عمل های زیبایی در سطح دنیاست چراکه پس از تزریق ماده بی حسی، چربی های عمقی به شکل روان و محلول در آمده و نتیجه عمل رضایت بخش تر می شود و خطر خونریزی داخلی و آسیب اندام ها به کل از میان می رود.

در انتها برش ها بسته و جراحی خاتمه می یابد.

لاغری با لیپوساکشن

مدت زمان انجام لیپوساکشن

یکی دیگر از روشهای جدید در لیپوساکشن ، بهره گیری از امواج صوتی یا التراسوند است که به خاطر بروز عوارض خاص، استفاده از آن متعلق به قسمت هایی از بدن است که حاوی چربی متراکم می باشند و با عمل عادی تخلیه نمی گردند.

مدت زمان انجام عمل لیپوساکشن بستگی به میزان چربی ها ، تراکم آنها، نواحی چربی در سطح بدن،  وضعیت عمومی مراجعه کننده دارد. همانطور که گفته شد خواست و سلیقه فردی نیز در فرآیند جراحب تاثیر گذار است. به طور معمول انجام این عمل بین یک تا چهار ساعت متغیر است.

زیبایی پوست پس از عمل لیپوساکشن:

سالم و بدون ترک ماندن پوست پس از لیپوساکشن نشان دهنده عملی موفقیت آمیز بوده و اصولا در افراد جوان که مبتلا به چاقی مفرط هستند، پوست ویژگی منعطف و ارتجاعی دارد که پس از مکش چربی های عمقی، خود را جمع کرده و حالت آویزان پیدا نمی کند.

در مورد سالمندان و اشخاصی که پوست چین دار و آویزانی دارند می توان طی درمان لیپوساکشن ، عمل ابدومینوپلاستی و تامی تاک را نیز برای  بیمار انجام داد این عمل توسط متخصصین و تیم جراحی  در اتاق عمل بیمارستان انجام می شود و پس از اعمال بیهوشی عمومی، پوست اضافی و چربیهای زاید زیر پوست را برداشته و استحکام دیواره شکم را افزایش می دهند معمولا طبق درخواست  بیمار هم زمان با تامی تاک جراحی های زیبایی دیگری نیز بر روی وی انجام می شود.

انواع لیپوساکشن:

نامگذاری این عمل بستگی به وسیله مورد استفاده دارد:

– لیپوساکشن عادى (suction assist lipo suction) :به وسیله دستگاه معمولی و لوله های متداول توسط جراح متخصص صورت می گیرد.

–  لیزر لیپوساکشن: (laser assist lipo suction) در این روش حرارت موضعی با دستگاه لیزری ساطع شده چربی ها روان می شوند و پس از آن کشیده و خارج می گردند. این روش به لیپوساکشن با لیزر یا لیپولیز هم موسوم است.

– لیپوساکشن با دستگاهاى حرکتى:  ( power assist lipo suction)توسط فشار هوا حرکات نوسانى به بافت های مورد نظر اعمال شده و موجب تخلیه آسان چربی می گردد. نام دیگر آن پنوماتیک است.

– لیپوساکشن با فشار آب:  (water jet lipo suction) بافت چربى با فشار آب کنده شده و سپس به وسیله دستگاه ساکشن خارج می شود.

لیپوساکشن با امواج صوتی: (ultra sound assist lipo suction)  با حرارت موضعی از طریق امواج صوتى ایجاد می شوند و در نتیجه چربی ها به راحتی کشیده شده و تخلیه می گردند.

در کلیه موارد فوق توانایی و چیره دستی جراح مطرح است و دستگاه ها تنها نقش آسان کننده را دارند.

جراحی لیپوساکشن

مزایای لیپوساکشن

کاربرد اصلی عمل لیپوساکشن در زیبایی است ولی تخلیه چربی های متراکم و جمع شده در زیر پوست فواید درمانی هم دارد. به طور مثال کاهش بافت چربی ‌تا حد زیادی در بهبود درد های ستون فقرات تاثیر گذار می باشد. مطالعات پژوهشگران نشان دهنده این مطلب است که بروز بیماری های قلبی با چاقی دور شکم ارتباط مستقیم دارد و همینطور نسبت اندازه دور کمر به دور باسن یکی از راه های پیش بینی حمله قلبی است. کم شدن میزان چربی باعث کاهش فشار قلب و ریه و رفع فشار خون در افراد چاق می شود همچنین کنترل قند خون در بیماران دیابتی پس از انجام لیپوساکشن راحت تر و سریع تر صورت می گیرد یا در مورد خانم هایی که سینه های بزرک و سنگین دارند درد ستون فقرات گردنی شایع است که با انجام عمل ساکشن سینه ها و کوچک تر کردن آنها، می شود تا حد زیادی این مشکل را درمان نمود.

آیا لیپوساکشن باعث کاهش وزن می شود؟

اشخاصی که در پی استفاده از مزایای این عمل هستند باید بدانند که لیپوساکشن برای کاهش وزن بدن نیست بلکه برای فرم دهی و کوچک ساختن مناطقی است که چاقی موضعی دارند. اما با توجه به حجم چربی خارج شده به میزان ۱ تا ۱۰ کیلوگرم از وزن بدن کاسته خواهد شد. همینطور عارضه بی اشتهایی از جمله عوارض مفید ساکشن است و در ماه های آتی موجب به کاهش وزن بدن می شود. ضمن اینکه زیبایی ایجاد شده در اندام ها به تنهایی، محرکی قوی  برای رعایت رژیم غذایی و ادامه تمرینات ورزشی خواهد بود.

از فواید لیپوساکشن، این مطلب لازم به ذکر است که حدود نود درصد چاقی های موضعی به وسیله این عمل درمان می شوند و دیگر نیازی به انجام جراحی باز و تحمل عوارض آن نیست.

 پس از انجام لیپوساکشن

  • پس از انجام لیپوساکشن، ترشح از محل سوراخ ها طبیعی است. معمولا برای فرم دهی بهتر، جلوگیری از ورم و حفظ ظاهر پوست از گن مخصوص در مدت زمانی که پزشک توصیه کند استفاده می شود این گن ها همچنین خلا ایجاد شده بین پوست و ماهیچه را تسکین داده و از نفوذ آلودگی محیط به اسکارها جلوگیری می کنند.
  • احساس درد بعد از انجام لیپوساکشن به هیچ عنوان شدید نخواهد بود ولی کبودی پوست می تواند مشاهده شود. این موارد نیز با توجه به فیزیک بیمار و شرایط جسمانی و قدرت بدنی او متغیر است.
  • توصیه می شود تا چند روز پس از عمل انجام فعالیت های سنگین ورزشی را محدود نمایید.
  • رژیم غذایی خود را کنترل کرده و در این روزها مصرف مایعات و غذاهای سالم را فراموش نکنید. نمک را برای مدتی از برنامه غذایی خود حذف نموده و داروهایی را احتمالا توسط پزشک تجویز می شود را به موقع مصرف کنید.
  • شما می توانید از همان روز اول به استحمام کرده و با ماساژ ترشحات را خارج نمایید.

 

نتیجه لیپوساکشن

پس از سپری شدن حدود شش هفته ورم ها به میزان هفتاد درصد کاسته می شوند و نتیجه نهایی پس از سه ماه دیدنی است. گاه در روزهای نخستین ممکن است ظاهر شما بدتر از حالت قبلی به نظر برسد که دلیل آن تورم و کبودی موجود است ولی پیشنهاد ما اینست که کمی صبر داشته باشید چرا که ضمن رعایت توصیه های پزشک خود و انجام مراقبت های پس از عمل، نتیجه مورد نظرتان حاصل خواهد شد.

لیپوساکشن شکم

سوالات متداول در رابطه با لیپوساکشن