لیپوساکشن شکم

لیپوساکشن در مشهد
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

امروزه لیپوساکسن یا چربی کشی برای کاهش حجم در ناحیه محدود یا اصطلاحا پیکرتراشی و ایجاد یک ظاهر بهتر در اندام ها، شکم و قفسه سینه زیاد استفاده می شود.

اما در استفاده از لیپوساکشن در درمان چاقی باید به شدت چاقی توجه کرد. در چاقی خفیف تا متوسط می توان لیپوساکشن کرد.

تعریف آناتومی بالینی شکم

به حفره پایین بدن که، از دیافراگم پایین، شامل معده، روده و سایر ارگان های تغذیه است؛ تقسیم بندی شده است. گاهی اوقات شامل حفره ی لگن نیز می باشد. ملاحظات آناتومی

چند راه برای طبقه بندی چربی شکم مربوط به لیپوساکشن است. به عنوان مثال، آناتومی سطح دیواره شکم را می توان به مناطق زیر تقسیم کرد:

  • شکم بالا یا ناحیه اپی گاستریک
  • پایین شکم
  • منطقه پریمیبولی
  • نیمابرد یا منطقه کمر
  • منطقه آخر شامل ناحیه پریومیبالی و ناحیه جانبی به ناحیه ناف که همسانی بین ناحیه شکمی بالا و پایین است، تقسیم می شود.

آناتومی ناخالص چربی شکم زیر جلدی را می توان به حجم بافت چربی مانند فاسیای کمر (فاسیا کمپر)، چربی زیر اسکار پا و چربی پریمبیلیال تقسیم کرد. چربی شکم یا زیر جلدی است (عمیق به پوست و سطح داخلی عضلات دیواره شکمی) و یا احشاء (واقع در روده ) اشاره نمود.

در افراد بسیار لاغر فاسیای زیر جلدی اساسا ورقه ورقه ای از بافت فیبر دار حاوی مقادیر کم چربی است. با افزایش احشاء، چربی زرد شروع به ظاهر شدن و انباشته شدن در ورق بافت هم بند (ورق فاسیا) می شود.

در بعضی از افراد، چربی احشایی یا تخم مرغی نسبت به چربی زیر جلدی نسبتا سنگین تر است. نسبت چربی احشائی نسبت به چربی زیر جلدی با افزایش سن بیشتر می شود. این یک تمایز مهم در ارزیابی بیمار برای لیپوساکشن احتمالی شکم است. حتی اگر چربی لیپوساکشن از چربی شکم بزرگتر باشد، ممکن است نتایجش ناراضی باشد، زیرا اگر شکم و کمر را به علت شل شدن عضلات و چربی احشائی داشته باشد.

از سوی دیگر، “نوشیدن آبجو” می تواند چربی زیر پوستی بیشتری نسبت به تجمع چربی را به همراه داشته باشد. عضلات شکمی رکتوس تحتانی چربی نیم کره ای هستند. قسمت قدامی عضلات مچ دست خارجی زیر شکم جانبی است.

محاسبه BMI شاخص توده بدنی

چاقی با معیارBMI تقسیم بندی می شود

واژه BMI یاBody Mass Index حاصل تقسیم وزن (بر حسب کیلو) بر توان دوم قد (برحسب متر) است. عدد BMI بین ۲۰ تا ۲۵ طبیعی است اما  ۲۵ تا ۳۰  چاقی خفیف،۳۰ تا ۳۵ متوسط، و بالای ۳۵ چاقی شدید یا مفرط قلمداد می شود.

مثلا فردی که قد دو متر و وزن ۱۰۰ کیلوگرم دارد BMI او ۲۵بوده و کاملا طبیعی است (۲۵=۲×۲ ÷ ۱۰۰). ولی اگر همین فرد قد ۱۶۵سانتی متر داشته باشد عدد ۳۶/۷ برای او به دست می آید که خیلی چاق به حساب آمده و باید جراحی چاقی شود.

لیپوساکشن برای افراد بین ۲۵ تا ۳۰ گزینه مناسب است و برای ۳۰ تا۳۵ بستگی به سایر شرایط فرد دارد اما در بالای ۳۵ اصلا گزینه مناسبی نیست و باید از جراحی های چاقی مثل، بای پس روده، کوچک کردن معده، بالن گذاری در معده و… استفاده شود. ورزش و رژیم غذایی هم جایگاه خود را دارند.

نکات مهم در مورد لیپوساکشن

نکته مهم در انتخاب لیپوساکشن میزان افزایش پوست در آن ناحیه می باشد. مثلا خانم هایی که حامله شده اند یا افرادی که چندین بار چاق و یا لاغر شده اند ممکن است که پوست بدن شان دچار شلی و افتادگی شده باشد و علاوه بر تجمع چربی موضعی پوست اضافی نیز دارند. لیپوساکشن به تنهایی مناسب این افراد نیست و اگر چربی ها کشیده شود اما پوست اضافه اصلاح نشود نتیجه مطلوب حاصل نمی شود و باید از روش های دیگر استفاده شود.

لیپوساکشن را برای افرادی توصیه می کنیم که چربی موضعی یا چربی در یک قسمت خاصی محدود باشد و پوست اضافه نداشته باشند. در نتیجه این افراد مناسب ترین گزینه برای لیپوساکشن می باشند.

اگر پوست اضافه وجود داشته باشد لیپوساکشن باز هم انجام می شود اما، علاوه بر لیپوساکشن ،پوست اضافی هم جراحی شده وبرداشته می شود.

چاقی دو الگوی متفاوت دارد که به الگوی سیب و گلابی تشبیه شده اند. در الگوی سیب، که بیشتر در آقایان دیده می شود، تجمع چربی بیشتر در قسمت مرکزی و بالای شکم است و شکم شبیه سیب است. این چربی ها به نسبت بیشتر داخل شکمی است و لیپوساکشن کمک کمتری می کند و فقط چربی های زیر پوست را می کشد. اما در خانم ها در قسمت پایین شکم، ران ها، کفل و پهلو ها می باشد و بیشتر شبیه گلابی است و لیپوساکشن گزینه ای خوبی برای اصلاح آن می باشد.

انجام لیپوساکشن به صورت سرپایی یا بستری صورت می گیرد که بسته به مقدار حجم چربی دارد که در آن ناحیه وجود دارد. ممکن است که متقاضی خواهان حذف صد سی سی یک لیتر چربی مثلا در ناحیه غبغب یا قسمت کوچکی از شکم باشد که می توان با بی حسی موضعی و در مطب مجهز انجام داد. در صورتی که خواهان حذف چربی بیش از یک لیتر باشد باید این عمل را در بیمارستان و یا کلینیک مخصوص صورت گیرد.

در لیپوساکشن ابتدا مایعی به داخل بافت چربی تزریق می شود که باعث اتساع بافت چربی و شل شدن سلول ها، جمع شدن رگ ها و کاهش خونریزی، ایجاد بی دردی و.. می گردد.

سپس توسط لوله های بسیار نازکی که کانول نام دارند اقدام به استخراج چربی می شود.

دستگاه های زیادی وجود دارد که شایع ترین آن ها همان دستگاه لیپوساکشن می باشد که با نیروی مکنده یا ساکشن و حرکات جلو و عقب بردن دست اقدام به کشیدن چربی می شود.

روش های دیگری برای تخلیه چربی وجود دارد از جمله لیپوماتیک، اولترزد، لیپولیز با لیزر و …

در حقیقت مکانیسم اصلی همان روش لیپوساکشن می باشد و مزیت چندانی ندارند یعنی عملکرد و هدف یکی است و تفاوت های ایجاد شده در مواردی خاص می توانند کمک کننده باشند اما اکثر ادعاها در مورد مزایای این روش ها اغراق آمیز و در حد ادعا است و تایید علمی ندارد.

مثلا نبود درد، آمبولی، نیاز به بیهوشی و… ربطی به نوع روش ساکشن ندارد و فقط بسته به حجم ساکشن است و اگر زیر یک لیتر باشد درد، آمبولی و نیاز به بیهوشی کمتراست.

وقتی چربی را از ناحیه ای خارج می کنند، پوست مقداری شل و افتاده می شود که اگر این عارضه کم باشد به صورت خودکار جمع می شود اما اگر که پوست بسیار افتاده و شل ایجاد شود باید با روش جراحی آن را حذف کرد.

سوالات متداول

در این بخش به مهم ترین پرسش های که از سوی شما مخاطبین عزیز مطرح شده است می پردازیم:

در فرم زیر می توانید اطلاعات خود را جهت برقراری ارتباط با دکتر فرزادفرد وارد کنید.

نام و نام خانوادگی
شماره تلفن
متن پیام
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

در نتیجه

بهترین دکتر لیپوساکشن می تواند به شما کمک کند تا بهترین نتیجه ممکن را از عمل جراحی خود کسب کنید این گونه با انتخابی هوشمندانه به نتیجه مطلوب حاصل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *