جراحی زیبایی پلک ها

جراحی زیبایی پلک در مشهد
مدت زمان مطالعه 13 دقیقه

جراحی زیبایی پلک همان درمان افتادگی پلک می باشد؟ همزمان با جراحی زیبایی پلک می توان عمل های دیگری را انجام داد؟

در این مقاله سعی نموده ایم به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی جراحی زیبایی پلک از توصیه ها و نکات بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک در مشهد بهره مند شویم. برای این که بهتر در مورد این جراحی اطلاع پیدا نمایید، بهتر است که مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

چشم ها مهم ترین عضو زیبایی در چهره به حساب می آیند که منعکس کننده ی هر نوع تغییرات در چهره افراد هستند .چشم ها حتی می توانند حالات خلقی فرد را به خوبی نشان دهند.

یکی از عمل های زیبایی ، جراحی زیبایی پلک است که افراد به مرور زمان و با افزایش سن دچار تغییراتی در چشم و اطراف آن خواهند شد به همین دلیل در پی یک متخصص یا فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی حاذقی اند تا این عارضه را در آن ها درمان کنند.

عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی را اغلب برای برطرف کردن و حذف پف پشت چشم به کار می برند که در این پروسه جراح اقدام به برداشتن پوست اضافی پشت چشم می نماید . این عمل هیچ گونه عوارض جانبی را برای فرد به همراه ندارد البته در صورتی که به یک جراح یا فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی حاذق و باتجربه مراجعه شود.

بلفاروپلاستی چیست؟

به جراحی زیبایی پلک، بلفاروپلاستی نیز گفته می شود. چشم ها بخش بسیار مهمی در صورت می باشند و در زیبایی افراد نقش بسزایی دارند. گاهی اوقات حتی سن افراد را با نگاه کردن به چشم آن ها می توان تشخیص داد. متاسفانه روند پیری پلک ها و چشم ها زودتر از سایر اجزای بدن اتفاق می افتد. با بالارفتن سن کم کم پوست پلک ها آویزان و شل می شوند و برخی افراد نیز دچار پف پلک می شوند. برخی افراد جوان نیز ممکن است به صورت مادرزادی و یا بر اثر بیماری و مشکلی دچار افتادگی پلک و پف پلک نیز باشند. با استفاده از جراحی زیبایی پلک می توان افتادگی و پف پلک ایجاد شده را رفع نمود. هدف از جراحی زیبایی پلک زیباتر و جوان تر شدن چهره افراد و برطرف نمودن برخی مشکلات که به علت افتادگی و پف پلک در فرد ایجاد شده است می باشد. گاهی اوقات افتادگی پلک به قدری شدید است  که باعث می شود در دید فرد مشکلاتی را به وجود آورد.  که با جراحی زیبایی پلک تمامی این مشکلات برطرف خواهد شد.

جراحی زیبایی پلک بالا

افتادگی پلک بالا

افتادگی پلک ها، با افزایش سن معمولا در سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی در افراد اتفاق می افتد. افتادگی پلک بالا ممکن است در زمان تولد نوزادان نیز اتفاق افتد . که علائمش مدتی بعد از تولد ظاهر می شود و این امر موجب تنبلی چشم در کودکان می شود.

ممکن است افتادگی و پف پلک بالا، یکی و یا هر دو پلک را درگیر نماید. اگر افتادگی پلک بالا تا بالای مردمک چشم باشد، افتادگی پلک خفیف است ولی گاهی اوقات افتاگی به قدری شدید می باشد که قسمتی از مردمک چشم را می پوشاند و باعث می شود بینایی فرد کاهش یابد

جراحی افتادگی پلک بالا

افتادگی پلک در نوزادان و کودکان اگر باعث تنبلی چشم شود. حتما باید جراحی پلک زودتر انجام گیرد. اما اگر باعث تنبلی چشم در کودکان نشود، جراحی پلک را بعد از این که کودک به سن ۱۸ سالگی رسید و یا در سنین ورود به مدرسه انجام می دهند

جراحی پلک جهت رفع افتادگی پلک بالا در بزرگسالان نیز در هر زمانی که فرد دچار افتادگی پلک گردد و اگر تمامی شرایط لازم را جهت جراحی داشته باشد، انجام می گیرد.

View this post on Instagram

A post shared by دکتر فرزادفرد ، جراح پلاستیک (@drfarzadfard)

جراحی زیبایی پلک پایین

افتادگی پلک پایین

با افزایش و بالارفتن سن افتادگی پلک پایین در افراد ایجاد می شود. افرادی که دچار تیروئید چشمی هستند در هر سنینی ممکن است دچار افتادگی پلک شوند. نمایان شدن سفیدی چشم در بخش پایین چشم از علائم اصلی افتادگی پلک پایین می باشد. پلک پایین نیز کمی شل و افتاده  می شود و این امر باعث می شود که عملکرد اشک ریزش ضعیف شود.

جراحی افتادگی پلک پایین

جراحی افتادگی پلک پایین ، از داخل چشم انجام می شود و نیازی به ایجاد برش پوست پلک نمی باشد و بدون بخیه این جراحی انجام می گیرد. این امر باعث زیبا و شاداب تر شدن چهره فرد می شود و جهت جوان تر شدن چهره می توان جهت رفع چین و چروک از تزریق ژل نیز استفاده نمود.

مزایای جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک بعد از جراحی بینی در کشور ما بسیار رواج یافته است. با افزایش سن پلک افراد افتاده تر می شود و به علت چربی های اضافه در زیر و بالای چشم پف پلک ایجاد می شود. و گاهی ممکن است به صورت مادرزادی و یا بر اثر شل شدن عضلات اطراف چشم افتادگی پلک در افراد صورت گیرد،  با استفاده از جراحی زیبایی پلک می توان، پف پایین و بالای پلک را که باعث می شود چهره فرد ناراحت و خسته به نظر آید بر طرف نمود و همچنین می توان افتادگی پلک را برطرف کرد. این امر باعث می شود چهره فرد زیبا تر و جذاب تر شود. در ادامه می پردازیم به مزایای جراحی زیبایی پلک :

 • جراحی زیبایی پلک باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می شود و چهره فرد جوان تر و شاداب تر می شود
 • مشکلات بینایی که به علت افتادگی بیش از حد در فرد اتفاق می افتد رفع می شود
 • اگر جراح ماهر باشد، جای زخم و اسکار در چین پلک مخفی می شود و نمی توان آن را مشاهده نمود
 • افتادگی و پف پلک بالا و پایین فرد بر طرف می شود و چهره فرد زیباتر و جوان تر می شود.
 • هم چنین جراحی پلک را می توان همزمان با جراحی بینی انجام داد.

علل پف پلک

 • عامل ژنتیک و وراثت
 • افزایش سن
 • پرکاری یا کم کاری تیروئیدی (بیماری های متابولیکی)

یکی از مزایای جراحی زیبایی پلک این است که افرادی که  دارای کیسه های چربی در پشت چم می باشد و این کیسه به حالت بیرون زده است در این عمل کاملا برطرف می شود. اغلب جراحان این عمل را برای ایجاد دید مناسب در بیماران انجام می دهند، زیرا که پوست اضافه باعث محدود کردن میدان دید محیطی در فرد می شود در نتیجه بیمار برای مشاهده ی راحت تر مجبور به بالا بردن ابرو می شود.

در اغلب موارد جراح این عمل زیبایی را با سه روش بی حسی، نیمه بیهوشی و بیهوشی عمومی انجام می دهد، که انتخاب هر روش در ابتدا به عهده و صلاح دید پزشک و سپس سلیقه ی بیمار می باشد.

متذکر می شویم که در روش بی حسی بیمار هیچ گونه درد و ناراحتی را در حین عمل احساس نمی کند و با تزریق نمودن داروهایی در رگ های اطراف چشم، ناحیه را بی حس می کنند. بعد از خارج کردن کیسه های چربی و بافت های زیر پوست ناحیه برش خورده را با نخی بسیار نازک می دوزند تا هیچ گونه علائم و آثاری در اطراف چشم و یا پشت پلک دیده نشود. از دیگر مزایای این روش در این است که ترمیم و بهبودی بعد از این جراحی خیلی سریع می باشد و بیمار می تواند به امور روزمره ی زندگی خود زودتر بازگردد.

روش جراحی زیبایی پلک از مقدار کمی عوارض جانبی همچون تورم و کبودی بعد از عمل برخوردار می باشد که بعد از گذر چند روز یا یک هفته ی کم رنگ شده و سپس محو می شود.

بهتر است که قبل از جراحی زیبایی پلک بیمار از هیچ گونه دارویی استفاده نکرده باشد مگر با اجازه و نظر پزشک باشد و برای این جراحی تمام آرایش صورت خود را پاک نموده باشد.

کاندیدای جراحی زیبایی پلک

 • افرادی که انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی زیبایی پلک دارند
 • افرادی که مشکل بینایی نداشته باشند
 • افرادی که سیگار نمی کشند
 • افرادی که سالم باشند و بیماری خاصی نداشته باشند ( سابقه سکته قلبی و دیابت و فشار خون بالا و … )
 • بهترین کاندیدا افرادی هستند که سن آن ها حداقل ۳۵ سال باشد و افتادگی و پف پلک چشمانشان باعث ظاهری ناخوشایند درچهره آن ها شده است البته افرادی با سنین پایین تر نیز ممکن است به دلیل برخی از مشکلات و یا به صورت مادرزادی دچار افتادگی و پف پلک شده باشند و آن ها نیز می توانند عمل جراحی زیبایی پلک را انجام دهند

اقدامات قبل از جراحی زیبایی پلک

قبل از اقدام به جراحی زیبایی پلک بیمار باید یک سری اقدامات را انجام دهد. در جلسه مشاوره به بیمار توضیح داده می شود که چه نکاتی را باید قبل از عمل رعایت نماید تا در نتیجه جراحی زیبایی پلک مشکلی ایجاد نشود و عوارض احتمالی ناشی از عمل به حداقل رسد. در ادامه نکاتی را که بیمار باید قبل از جراحی زیبایی پلک رعایت نماید را توضیح داده ایم.

 • معاینه دقیق چشم باید انجام شود و انجام این معاینات امری ضروری می باشد. مواردی که حتما باید در معاینه چشم بررسی گردند شامل قدرت بینایی فرد، حرکات و اعصاب چشم، لایه اشکی، قرینگی ابروها و … می باشد.
 • وضعیت سیستمیک بدن باید چک شود. یک سری آزمایشات خون انجام شود و اگر فردی بیماری خاصی داشته باشد تشخیص داده می شود و باید درمان شود.
 • مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین را از دو هفته قبل از جراحی با دستور پزشک قطع کنید. مصرف داروهای ضد انعقاد خون قبل از عمل باعث ایجاد اختلالاتی در  حین جراحی می شود و باعث کبودی و خونریزی بیشتر در فرد می شود.
 • خانم ها نباید هیچ گونه آرایشی داشته باشند و بهتر است قبل از جراحی زیبایی پلک استحمام نمایند.
 • در جلسه مشاوره تمامی عوارض و مزایای جراحی باید برای بیمار توضیح داده شود و بیمار با دیدی باز نسبت به جراحی پلک اقدام نماید
 • اجتناب از مصرف الکل و کشیدن سیگار
 • حتما پزشک خود را از بیماری که دارید مطلع نمایید
 • پزشک خود را از داروهایی که مصرف می نمایید و نسبت به داروهایی که حساسیت دارید، مطلع سازید

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

بعد از هر گونه عمل جراحی باید یک سری مراقبت ها انجام گیرد تا نتیجه جراحی بهتر شود و روند بهبودی سریعتر انجام گیرد. مراقبت هایی که لازم است هر فردی بعد از جراحی زیبایی پلک رعایت نماید شامل موارد زیر می باشد:

 • بعد از اتمام رسیدن جراحی محل جراحی را با استفاده از پماد چرب می نمایند و نیازی به پانسمان چشم نمی باشد
 • بعد از اینکه اثرات داروی بی حسی از بین می رود. احساس کشش و درد در پلک ها ایجاد می شود و جهت تسکین درد می توان از مسکن های معمولی استفاده نمود و یا می توان جهت پیشگیری بعد از به اتمام رسیدن جراحی مسکن مصرف نمایید.
 • استفاده از کمپرس سرد به مدت ۴۸ ساعت بعد از جراحی بر روی ناحیه جراحی شده
 • اگر فرد دچار کاهش دید و بینایی و درد شدید شود حتما باید به پزشک خود اطلاع دهد
 • داروهای تجویز شده پزشک را به موقع و به طور کامل مصرف نمایید.
 • ترشحاتی خفیف با حالت چسبندگی تا دو هفته بعد از عمل در ناحیه پلک ایجاد می شوند و پزشک جهت رفع این مشکل قطره های چشمی را تجویز می نماید
 • جهت رفع کبودی و ورم، بهتر است در هنگام خواب از یک بالشت اضافه در زیر سرتان استفاده نمایید . وسعی کنید سر خود را بلا نگه دارید.
 • میزان کبودی و ورم در افراد متفاوت می باشد و معمولا حدود ۲ تا ۴ هفته زمان می برد که کاملا رفع شود
 • امکان اشک ریزش و حساسیت به نور و تاری و دوبینی دید وجود دارد که با گذشت زمان رفع می شود
 • بعد از ۳ روز از جراحی می توانید صورت خود را بشویید ولی نباید خیلی به ناحیه جراحی شده فشار وارد شود
 • تقریبا حدود ۱ هفته زمان می برد تا بخیه ها برداشته شوند. بعد از برداشتن بخیه ها ورم در ناحیه پلک به تدریج کاهش می یابد و فرد کم کم می تواند نتیجه جراحی را مشاهده نماید
 • سعی کنید حدود یک ماه بعد از جراحی زیبایی پلک از فعالیت های سنگین پرهیز نمایید و سعی کنید خیلی خم نشوید
 • ممکن است بعد از عمل در هنگام خواب پلک ها باز بماند. در این حالت می توان از پماد ویتامین A و اشک مصنوعی استفاده نمود. و این حالت معمولا بعد از چند هفته رفع می شود

نتیجه جراحی زیبایی پلک

با انجام جراحی زیبایی پلک افرادی که دارای مشکلات زیر می باشند، مشکلاتشان رفع می شود و چهره آن ها زیبا تر و جوان تر می شود

 • افرادی که افتادگی پلک آن ها باعث شده تا دیدشان دچار مشکل شود
 • افرادی که پشت پلک آن ها کوچک می باشد و نمی توانند به راحتی آرایش کنند
 • افرادی که داری پف پلک پایین چشم هستند.
 • افرادی که دارای پف پلک بالای چشم می باشند و این امر باعث شده که چهره آن ها ناراحت و خسته به نظر آید.
 • افرادی که چین طبیعی بالای پلکشان بر اثر پوست اضافه بالای چشم از بین می رود.

هزینه جراحی زیبایی پلک

هزینه جراحی زیبایی پلک به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع تکنیک و روشی که جراح انتخاب می نماید در هزینه تاثیر بسزایی دارد. هزینه جراحی زیبایی پلک از مابقی جراحی های زیبایی صورت به نسبت ارزان تر است. با استفاده از جراحی پلک می توان افتادگی و پف پلک بالا و پایین را رفع نمود.

که هزینه هر کدام از این موارد با هم متفاوت می باشد. ممکن است به همراه جراحی زیبایی پلک، جهت زیبا و جوان تر شدن چهره فرد از تزریق ژل و بوتاکس و لیفت ابرو نیز استفاده گردد که هزینه آن ها نیز جداگانه محسوب می شود. هزینه بیمارستان و کلینیکی که قرار است جراحی در آن جا قرار گیرد نیز جداگانه حساب می شود.

عوارض جراحی پلک

طبیعتا انجام هر جراحی یک سری عوارضات را در بر دارد. در جراحی زیبایی پلک نیز مانند سایر جراحی های دیگر امکان بروز عوارض احتمالی وجود دارد. اگر جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی زیر نظر جراح متخصص پلک انجام گیرد احتمال بروز عوارض کاهش می یابد. و اگر افراد اقدامات قبل و بعد از جراحی پلک را به خوبی انجام دهند بروز عوارض احتمالی کاهش می یابد. جراح وظیفه دارد، به  افرادی که می خواهند اقدام به جراحی پلک نمایند در جلسه مشاوره عوارض و مزایای جراحی پلک را برایشان توضیح دهد تا بیمار با دیدی بهتر نسبت به جراحی زیبایی پلک اقدام نماید. عوارض احتمالی جراحی پلک شامل موارد زیر می باشد

 • ایجاد عفونت در ناحیه پلک
 • ایجاد خونریزی
 • ایجاد بی حسی در پلک ها
 • ایجاد تورم و کبودی که میزان آن در افراد متفاوت مختلف است.
 • اگر فرد دچار درد شدید و اختلال در بینایی شد حتما باید سریعا به جراح خود اطلاع دهد
 • احتمال دوبینی
 • باز ماند پلک موقع خواب
 • آب ریزش دائمی چشم
 • اگر جراح ماهر نباشد امکان دارد جای زخم آشکار باشد
 • امکان دارد اصلاحات انجام شده کافی نباشد ونیاز به جراحی مجدد باشد
 • ممکن است فرد به علت خونریزی درون حدقه و یا پشت کره پلک، دچار کاهش دید و بینایی شود
 • امکان دارد در عمل زیاده روی صورت گیرد و پوست اضافه پلک زیاد برداشته شوند
 • نامتقارن شدن پلک ها
 • ممکن است پلک ها در موقعیتی نامناسب قرار گیرند
 • جراح پلک اگر از روش های مناسب استفاده نکند، امکان برگشت پلک در هنگام کشیدن پوست وجود دارد
 • حتما از دوهفته قبل از جراحی مصرف داروهای ضد  انعقاد خون مانند آسپرین را قطع نمایید

چکیده مطلب

با افزایش سن ابتدا چشم، پلک و پیشانی دستخوش تغییرات خواهد شد که زودتر از سایر نواحی خود را نشان می دهد، درنتیجه این عارضه بر زیبایی چهره تاثیر گذاشته و حتی میدان دید را برای فرد محدود می کند. در این شرایط جراحی زیبایی کشیدن ابرو باعث ایجاد جذابیت و شادابی در صورت خواهد شد. بنابراین اغلب جراحان در کنار جراحی زیبایی پلک، لیفت ابرو یا بالا کشیدن آن را همزمان انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *