جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی
مدت زمان مطالعه 14 دقیقه

در زمان های گذشته لاغری سریع آرزوی تمامی افراد چاق بود. رفع چربی های اضافه در مدت چند ساعت یک رویای باور نکردی به شمار می آمد. در صورتی که امروزه با افزایش علم پزشکی این کار به راحتی قابل انجام است. در طی جراحی ابدومینوپلاستی، چربی های اضافه برداشته و فرم به فرم ایده آل خود دست می یابد. اما این جراحی برای چه کسانی مناسب است؟ هزینه ابدومینوپلاستی بر چه اساسی تعیین می گردد؟ عوارض جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی
جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی لیفت شکم یا آبدومینو پلاستی، جراحی است که در آن, جراح به جدار شکم, شکل می‌دهد. جدار شکم سه قسمت دارد، پوست،چربی و فاسیا.

پوست اضافه  بریده می شود، چربی اضافه با لیپوساکشن حذف می گردد و فاسیای شکم تا زده (fascial pelication) می شود. مجموعه این اقدامات باعث می شود شکم کوچک تر شده و قوام سفت تری پیدا کند.

اماخط برش جراحی باعث یک اسکار عرضی می گردد. البته جراح سعی می کند خط در محلی باشد که توسط لباس پوشیده می شود.

در اکثر موارد ناف نیز دستکاری می شود. البته برخلاف تصورعام ناف جدید درست نمی شود بلکه پوست شل شکم, ازاطراف ناف, برش زده می شود و ناف که به جدار فاسیایی شکم وصل است در محل خود ثابت می ماند حالا پوست پایین کشیده شده و اضافه آن بریده شده و دور انداخته می شود و روی ناف با پوست پوشیده می شود, لذا درمحل قرارگیری ناف، پوست سوراخ شده ناف به سطح آورده  ودوخته می شود، لذا دراطراف ناف یک خط اسکار داریم.

گاها ناف است ازکف جدا شده و کم تر از دو سانتیمتر پایین آورده می شود این کار در مواقعی است که میزان شلی پوست اندک است. در این موارد اسکار در اطراف ناف نداریم.

درلیپوآبدومینو پلاستی، جراحی با لیپوساکشن شروع می شود سپس پوست برش داده شده و آزاد می گردند بعد از آن، فاسیا بانخ مخصوص دوخته می‌شود تا در محل هایی چین پیدا کند و تا زده شود.

در پایان پوست جدار شکم در چند لایه دوخته می شود. در صورت صلاحدید جراح، لوله های مخصوصی به نام “درن” زیر پوست قرار داده می‌شود تا ترشحات مایع زخم را به خارج هدایت کنند و بعد از چند روز درن کشیده می شود.

مراقبت از زخم، مثل هر زخم تازه، شامل تعویض پانسمان و جلوگیری ازکشش بافت زخم است.

جراحی زیبایی شکم چگونه انجام می‏ شود؟

قبل از اقدام پزشک به بی هوشی شما، ابتدا به وسیله علامت‏ زن یا ماژیک مخصوص، بخش‏ های ایجاد برش و مکان‏ های خروج چربی معین می‏شوند این امر باعث تخلیه‏ ی چربی ها به شکل دقیق و اندازه مورد نیاز می‏ گردد. علامت گذاری ها حتما باید به صورتی انجام شود که بیماردر حالت ایستاده است چراکه وقتی بدن به شکل خوابیده باشد ماهیچه ها و بافت چربی فرم دیگری پیدا خواهند کرد. پس از آن طی عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک معمولا برشی در قسمت پایینی شکم در بخش برش سزارین ایجاد شده و پوست از ماهیچه زیری جدا می گردد. این جداسازی تا لبه دنده ها و درقسمت طرفین تا پهلوها امتداد می یابد؛ و بعد از آن نوبت ماهیچه‏ های شل شکم است به این صورت که خط وسط با کمک با نخ های غیرقابل جذب دوخته شده و چین داده می شوند. و جراح پوست اضافه را بریده و لبه های زخم را  به هم می‏دوزند و عمل خاتمه می‏ یابد. در برخی مواقع حین عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی یک برش در قسمت زیر شکم و برش دیگر دور ناف وجود دارد که علی‏رغم تصور اکثر مردم این ناف، ناف طبیعی خود بیمار است که طی جراحی از پوست خارج شده است.

مدت زمان انجام جراحی با توجه به میزان حجم چربی انباشته شده متفاوت است. جراحی ابدومینوپلاستی کامل به طور کلی بین ۲ الی ۵ ساعت ممکن است طول بکشد.

در کل  برش ها در جراحی شکم دو دسته هستند:

در روش جراحی زیبایی شکم به سبک کلاسیک، جراحی به منظور خارج کردن چربی ها  به صورت کامل انجام می‏شود که برش های طولانی در بخش تحتانی این ناحیه ایجاد شده و طول برش در هر بیمار متفاوت است. برش بعدی به منظور آزاد سازی ناف از بافت های مجاور شکم ایجاد می‏شود. همین برش موجب دست یافتن جراح به بافت های فوقانی شکم نیز می‏گردد.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی:

در حین جراحی مینی ابدومینوپلاستی یا مینی تامی تاک برشی با ابعاد کوچک‏تر و طول کمتر در بخش تحتانی شکم زده می شود و گاهی اوقات دیگر نیازی به برش دوم نیست و امکان دارد نیازی به تغییرات در اطراف ناف نباشد.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی برای خانم هایی تجویز می شود که تعداد زایمان هایشان کم بوده، حد و افتادگی و چین و چروک پوست آنها فقط در بخش تحتانی شکم است.

و نیز افرادی که چربی های زیر شکمی دارند و نمی توانند آن را از بین ببرند بهترین پیشنهاد برای دست یافتن به اندامی زیبا و نتیجه مطلوب جراحی مینی ابدومینوپلاستی است.

مراحل انجام این جراحی به شرح زیر است:

۱-  ساکشن کل شکم  برای از خارج کردن چربی های نامطلوب

۲-  سفت کردن عضلات شل شده

۳- از بین بردن پوست های اضافی ناحیه شکم

به عبارت دیگر پس از اعمال برش‏ها، پوست و چربی از بخش‏های زیر خود جدا می شوند و جراح متخصص توانایی مشاهده عضلات عمودی را هم پیدا می‏کند و بعد از اینکه چربی ها جدا شدند، با هدف سفت شدن وضعیت شکم و نیز انسجام آن، ماهیچه‏ ها به یکدیگر نزدیک شده و پس از بخیه زدن این حالت پایدار می‏ماند در نتیجه ظاهر شکم صاف و زیبا به نظر می‎رسد.

برش ها در جراحی زیبایی شکم چگونه است؟

اندازه برش در عمل زیبایی شکم یا تامی تاک بستگی به میزان افتادگی ناحیه شکم و چین و چروک پوست بیمار دارد که در قسمت تحتانی شکم به وجود آمده و به دلیل اینکه اندازه چین خوردگی‏ ها در افراد مختلف متفاوت است، اندازه برش هم تحت تاثیر قرار گرفته و منحصر به فرد می‏شود.

همچنین محل اسکار نیز در بدن بیمار به بهترین نحو پنهان می‏ ماند چراکه زیر خط بیکینی بوده و از دید مصون است. نتیجه عمل زیبایی شکم دائمی است و فقط کافی است بیمار از چاقی و لاغری پی‏درپی خودداری کند تا ترک‏های پوستی و چین‏های ناشی از این اتفاق مجددا ظاهر نشوند و چنانچه کسی قصد کاهش وزن زیاد یا حاملگی دارد، توصیه می شود که عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی را بعد از این دوره‏ ها انجام دهد.

انواع بیهوشی های مورد استفاده

این جراحی گاهی تحت بیهوشی عمومی و گاهی نیز با بی حسی موضعی صورت می گیرد. انتخاب هر کدام به شرایط جسمانی بیمار و جراح بینی بستگی دارد.

چه کسی بهترین کاندید برای این عمل جراحی است؟

افرادی که دارای شکم بزرگ، شل و افتاده هستند بهترین کاندید برای انجام ابدومینوپلاستی به شمار می آیند. اصولا این مشکلات در افرادی مشاهده می شود که بسیار چاق بوده و یا زایمان داشته اند.

بانوانی که تمایل به کاشه وزن بسیار بالا داشته و یا می خواهند باردار شوند بهتر است از این روش استفاده نکنند. زیرا بعد از بارداری احتمال بازگشت آن ها وجود دارد.

توجه داشته باشید که افراد سیگاری کاندید مناسبی برای این جراحی نمی باشند.

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی یا مینی ابدومینوپلاستی

با بهره گیری از جراحی ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم ، افراد می توانند اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود یافته، شرایط ایده‏ آلی را تجربه کنند و در انتخاب لباس‏ های مورد نظرشان آزادی عمل کافی را داشته باشند. همچنین زمانی که  شکم کوچک و مسطح باشد، اندام فرد زیباتر از پیش به نظر رسیده و خود را جوان نمایان می‏کند.

از بین بردن خطوط پوست و خطوط استریا

آن بخش از پوست شکم که دچار چین و چروک و شلی و افتادگی شده، دیگر با ورزش از بین نمی رود، چرا که پوست اضافه دیگر خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و د راین مورد هیچ نوع حرکت ورزشی پاسخگو نخواهد بود بنابراین عمل ابدومینوپلاستی به راحتی منجر به زدودن پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت تر و با خطوط استریای کم تر ( یا بدون خطوط استریا) انجام میشود.

حذف چربی های نامطلوب شکم

توده اضافی چربی شکم در زمانیکه پوست های اضافه حذف شدند به کل از میان می رود ولی در صورت لزوم، عمل لیپوساکشن تکمیلی راهی است کارآمد در جهت لاغری بیشتر شکم و حذف چربی های عمیق که در حین انجام تامی تاک ابزار دست پزشک و آسان کننده کار اوست.

سفت سازی عضلات در عمل جراحی ابدومینوپلاستی یا زیبایی شکم

برخی عضلات ناحیه شکم به دلیل بارداری و یا نواسانات وزنی و کاهش و افزایش سایز همانند پوست شل و افتاده، نازک و ضعیف می شوند که در این عمل آنها را نیز می توان کشیده و ترمیم کرد. در اصطلاح علم پزشکی به شل شدن عضلات و از دست دادن فرم و حالت نرمال خودشان ” diastasis recti” گفته می شود. این نکته لازم به ذکر است که حرکات ورزشی می توانند عضلات شل شده شکم را تقویت کرده و آنها را مستحکم کنند ولی چنانچه این شل شدگی و ضعف بیش از حد باشد دیگر ورزش در بازگرداندن آنها به حالت معمول کارساز نیست.

در چه حالتی نیاز به جراحی ابدومینوپلاستی است؟

بهترین حالت برای  انجام جراحی زیبایی شکم، زمانی است که این ناحیه بزرگ و پرچربی شده و پوست شکم شل و دارای خاصیت ارتجاعی کم است، جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی به خصوص برای زنانی که  سابقه بارداری‏ های پی در پی داشته اند و پوست شکمشان دارای چین و چروک زیاد و افتادگی یا ترک ‏های عمیق شده تجویز می شود، و نیز سالمندانی که ویژگی جوانی و سفتی پوست خود را از دست داده و دچار چاقی و لاغری های مکرر شده اند گزینه مناسبی برای عمل جراحی زیبایی شکم به شمار می‏ آیند.

آمادگی های قبل از انجام تامی تاک

قبل از جراحی لازم است نکاتی در نظر گرفته شود که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • علاوه بر نکات کلی، که در هر جراحی زیبایی باید مد نظر داشت، مثل انجام مشاوره ها، تهیه فتوگرافی، قطع داروها و موادغذایی افزاینده خونریزی و….موارد زیر نیزمورد توجه قرار گیرد.
 • اگر بیمار کاهش وزن داشته است، باید به وزن ثابت رسیده باشد و در۶ ماه قبل نوسان وزن نداشته باشد.
 • بیمار بهتر است تعداد مناسب فرزندان خود را داشته باشد، چرا که بعد از عمل بهتر است دیگر باردار نشود.
 • اگر احتمال می دهد، که در آینده ممکن است تمایل به باردار شدن داشته باشد، جراحی را به تعویق اندازد، یا حداقل این موضوع را با جراح در میان بگذارد.
 • بهتر است بیمار دو هفته قبل از عمل، از شکم بند طبی استفاده کند تار یه برای وضعیت بعد از عمل آماده شود.
 •  گن و شکم بند طبی باید تهیه شده باشد.
 • در جلسه مشاوره بعد از تعیین زمان انجام جراحی شما یک لیست شامل دستور العمل مواد غذایی که قبل از جراحی باید رعایت کنید داده می شود.
 • سیگار کشیدن یک یا دو هفته قبل از جراحی توصیه نمی شود.
 • پزشک برخی از آزمایش ها را قبل از جراحی برای شما می نویسید تا وضعیت سلاکتی شما را چک کند. یک همراه با خود داشته باشید، زیرا بعد از جراحی امکان رانندگی برای شما وجود ندارد.

اقدامات بعد از عمل جراحی زیبایی شکم

 •  لازم است در وحله اول توصیه های پزشک را مد نظر قرار داده که برخی از این موارد با توجه به وضعیت بدنی و حجم جراحی هر شخص متغیر است.
 • ویزیت روز سوم جهت معاینه نواحی عمل  و احیانا خارج کردن درن  ضروری است. بخیه های موجود جذبی می باشند و نیازی به کشیدن آنها نیست.
 • احساس درد تا حدود سه روز پس از جراحی ادامه داشته و سپس کاهش می یابد که در این مدت کوتاه داروهای مسکن پاسخگو خواهند بود.
 • به جهت کاستن از درد لازم است در زمان استراحت سر خود را بالاتر از حد معمول و بدن را خم نگاه دارید.
 • سه روز اول ممکن است حجم ورم بیشتر شود که طبیعی است ، و در صورت احساس درد زیاد و قابل توجه تماس گرفته شود.
 • چند هفته اول بعد از عمل از فعالیت سنگین پرهیز نموده و کار خود را سبک کنید. فعالیت های عادی روزمره زیانی در پی ندارد در حالیکه استراحت مطلق در این دوران موکدا ممنوع است چراکه استراحت مطلق خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش می دهد.
 • کبودی خفیف شکم  عادی و طبیعی است.
 • استعمال دخانیات تا چند هفته پس از جراحی زیان بار و خطر زاست و از نقاهت و بهبودی جلوگیری خواهد کرد و عوارض زیادی در پی خواهد داشت.

طول دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم چقدر است؟

دوره نقاهت با توجه به شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد. استراحت بعد از ابدومینوپلاستی بین یک الی دو هفته است. اما برخی افراد نیاز به استراحت بیشتری خواهند داشت.

اسکار های ناشی از جراحی بین ۳ الی ۶ ماه بهبود می یابد. اگر از وجود این برش در جراحی زیبایی شکم ناراحت هستید با استفاده از لیزر می توان به طور کامل آن را برطرف نمود.

روند بهوبدی زخم ها بعد از جراحی زیبایی شکم

پس از عمل ، زخم ظاهر خوبی دارد . بعد از سپری شدن  ۱ الی ۲ ماه محل زخم به رنگ قرمز تیره شده و سپس به سمت ارغوانی شدن تغییر رنگ می دهد، حالت زخم از سطح پوست برجسته شده و بدترین شکل زخم حدود ۵تا۳ ماه پس از عمل خواهد بود . پس از این مدت رنگ زخم کم رنگ تر شده و سطح آن صاف می شود و حدود یکسال پس از عمل ، فقط خط باریکی به جا می ماند. بنابراین برای دیدن نتیجه عمل بایستی یک سال صبر کرد.

تا چند روز اول ترشح خونابه معمول است اما در صورت خونریزی با مقادیر بالا  به پزشک اطلاع داده و او را در جریان قرار دهید. احتمال این اتفاق تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد.داروهای تجویز شده از جانب پزشک را در موعد مشخص و به وقت مناسب مصرف نمایید و در فواصل زمانی معین به مطب متخصص خود یا کلینیک مراجعه کرده تا روند بهبودی با سرعت بیشتری انجام شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی شکم

در روزهای اول بهتر است غذاهای سبک استفاده کنید و مصرف مایعات را افزایش دهید.همچنین به دلیل اینکه تحرک شما کمتر می شود مصرف فیبر و میوه را بیشتر کنید تا از ابتلا به یبوست جلوگیری شود

مصرف میوه و سبزیجات تازه، منابع امگا۳ مثل ماهی و میگو به میزان زیاد توصیه می شود.

بعد از عمل چه کاری می توانم انجام دهم؟

پس از انجام عمل جراحی شکم، توصیه می شود سعی کنید در اطراف قدم بزنید. سعی کنید سه یا چهار بار در روز و هر دقیقه چند دقیقه پیاده روی کنید. انتظار نداشته باشید که بتوانید طبق معمول قبل از عمل قدم بزنید. به احتمال زیاد نمی توانید مستقیم بایستید و مجبور خواهید شد چند روز بعد در حالت خمیده بمانید. این کاملا طبیعی و قابل انتظار است. در واقع، ممکن است توسط جراح پلاستیک به شما دستور داده شود که تا یک هفته پس از عمل در حالت خمیده باقی بمانید. به همین دلیل ، ممکن است برخی از اسپاسم ها و ناراحتی های پشت را تجربه کنید. در این صورت، از پزشک خود بخواهید که شل کننده های عضلانی را برای اقدامات پیشگیرانه تجویز کند.

رابطه جراحی ابدومینوپلاستی و بارداری

جراحی ابدومینوپلاستی برای بارداری و حاملگی مانعی محسوب نخواهد شد و هیچ اثر بدی برای مادر و جنین ندارد ولی بیماران باید این مطلب را مد نظر قرار دهند که فرآیند بارداری ممکن است پوست شکم و عضلات آن را مجددا تغییر داده و ظاهر بدن را ناهمگون سازد از این رو همان طور که پیش تر گفته شد بهتر است تصمیمات مربوط به جراحی زیبایی شکم زمانی اتخاذ شود که دیگر نوسانات وزنی و تمایل به بارداری در فرد وجود نداشته باشد.

خطرات جراحی ابدومینوپلاستی

در طی هر سال هزاران نفر اقدام به انجام ابدومینوپلاستی می کنند. نتایج بسیار عالی حاصل از ابدومینوپلاستی روزانه به تعداد متقاضیان آن اضافه کرده است. در کنار مزایای بسیار بالا ممکن است برخی عوارض هم چون عفونت، درد و کبودی بعد از جراحی حاصل گردد.

به منظور کاهش عوارض ناشی از ابدومینوپلاستی می توانید به یک جراح خوب مراجعه نمایید.

جهت دریافت مشاوره از دکتر اسماعیل فرزاد فرد می توانید با شماره تماس حاصل نمایید.

هزینه جراحی تامی تاک چقدر است؟

با توجه به حجم چربی انباشه شده، قسمت های مورد نظر، دستمزد جراح پلاستیک، هزینه کلینیک و یا بیمارستان، نوع بیهوشی مورد استفاده و … می توان هزینه را تعیین نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *