تزریق چربی

۱– دانستنیهای اولیه
۲– نکات لازم قبل از تزریق چربی
۳– روش انجام کار
۴– مراقبتهای لازم پس ازتزریق چربی
۵– تزریق چربی در صورت
۶– تزریق چربی درسینه ومقایسه باپروتز سینه
۷– تزریق چربی درباسن ومقایسه باپروتز باسن

۱– دانستنیهای اولیه:

تزریق چربی روشی است که اخیرادر جراحی زیبایی بسیار فراگیر شده ودر مواردزیادی جایگزین روش های قبلی شده است.
چربی، بافت زنده است که فقط، از بدن خود فرد برداشته می شود و در نواحی که نیاز به افزایش حجم دارد تزریق می شود. بافت چربی بعنوان یک بافت زنده نیاز به خون دارد لذا بهتر است بعداز برداشت سریعتر تزریق شود.

معمولا چربی مورد نیاز از پهلو و شکم استخراج می شود

هرچندبسیاری نواحی دیگر هم قابل استفاده اند.

جریان خون ،در چربی استخراج شده از بین رفته است زمانی که این چربی در ناحیه دیگری تزریق می شود، برای ادامه حیات نیاز به تغذیه دارد. در روز های اول هیچ تغذیه ای از طریق سرخگ ها یا مویرگ ها به چربی تزریق شده وصل نیست ،بنابرین بافت چربی متکی به مختصر موادی غذایی است که بصورت انتشاری از بافت های اطراف به آن میرسد . این امر موجب می شود که قسمتی از بافت چربی نتواند زنده بماند و از بین برود و بعد از مدتی توسط سلول های دفاعی بدن برداشته شود. اما قسمت دیگری از آن باقی می ماند و مویرگ هابه داخل آن جوانه زده وتغذیه آن را برعهده می گیرند، بنابرین چربی باقیمانده که از دوره بحرانی چند هفته اول عبور کرده است دارای خونرسانی است وبقای طولانی مدتی خواهد داشت وتقریبا، همان رفتار چربی سایر نواحی را دارد یعنی با چاق شدن فرد، افزایش حجم پیدا می کند و با لاغر شدن فرد، کاهش حجم پیدا می کند.

بنابراین تزریق چربی یک عیب دارد این است که مقدار چربی در همان روز های اولیه از دست می رود که البته بستگی به ناحیه ای دارد که تزریق چربی در آن صورت گرفته است اما به طور متوسط بین ۲۰ تا ۴۰ درصد چربی ماندگاری دارد هرچند دربعضی نواحی گاه تا۷۰درصدماندگاری دارد.

لذا بهتراست ، بیشترازمقدارموردنیاز، چربی تزریق شود تاجبران کاهش بعدی بشودو گاه به دویاسه بارتزریق نیاز است تا به حجم مطلوب برسیم.
فواصل این تزریقات بهتراست حداقل چهارماه باشد.

بعدازتزریق چربی،دردنداریم واگردردناچیزی باشد با مسکن خوراکی رفع میشود.

 

۲– نکات لازم قبل از تزریق چربی

الف-باید فرد به وزن ایده ال خود رسیده باشدورژیم لاغری نداشته باشد.
ب-باید چربی ،به حجم مناسب داشته باشد.درتزریق سینه وباسن حجم بالای چربی مورد نیاز است.افرادلاغرکاندید مناسبی نیستند.
ج-داروهایی مثل آسپیرین وبروفن و…که انعقاد خون راکاهش میدهند حداقل دوروز قبل قطع شوند.
د-شب قبل استحمام نماید.
ه-درزمان بارداری یا بعضی بیماریهای حاد یامزمن این کارنباید انجام شود.
و-کبودی و ورم تقریبا همیشه باتزریق چربی هستند وفرد باید برنامه کاری خود راباتوجه به این مسئله بریزد.

۳– روش انجام کار

به این صورت است که:
ابتدا ،ناحیه ای که قرار است در آن تزریق چربی صورت گیرد انتخاب می شود طراحی برای افزایش دقت انجام می شود .
سپس ناحیه دهنده چربی مشخص شده وبی حس میشود وبه حجم مورد نیاز ،چربی استخراج می شود .

بر حسب حجم چربی، روش کار فرق می کند. برای تزریق چربی در نواحی صورت که نیاز به حجم های زیر ۵۰ تا ۱۰۰ سی سی است، معمولا نیاز به بیهوشی عمومی نیست و با استفاده از بی حسی موضعی در مطب می توان این کار را انجام داد .

برای نواحی که معمولا حجم های بالایی می خواهد مانند سینه و باسن، بهتر است این کار با بیهوشی عمومی و در یک بیمارستان یا کلینیک مجهز انجام شود.

در روش موضعی، ابتدا ناحیه برداشت چربی ضد عفونی می شود و بعد مایع مخصوصی تزریق می شود. این مایع، حاوی ماده بیحس کننده و یک داروی کاهنده خونریزی می باشد . بعد از اثر گذاری داروی تزریقی، با کانولا های مخصوصی، چربی مورد نیاز برداشته می شود.
سپس این چربی به روش های مختلف خالص سازی می شود. بهترین روش ،که با حداقل دستکاری انجام می گیرد این است که چربی در داخل سرنگی که چربی برداشته شده بصورت عمودی نگه داشته می شود، چربی در قسمت بالا و سرم در قسمت پایین قرار می گیرد که سرم را استخراج کرده و چربی نسبتا خالص را تزریق می کنیم .

سپس، ناحیه ای که قرار است چربی در آن تزریق شود بی حس می شود. بهتراست ،طراحی قبلا صورت گیرد تا بتوانیم یک تزریق دقیق داشته باشیم.

چربی معمولا در سرنگ هایی با حجم کم تر جدا می شود تا بتوانیم دقت تزریق را بالاتر ببریم و سپس با استفاده از سوزن های مخصوص ، تزریق انجام می گیرد .

تزریق چربی دارای حساسیت بالایی می باشد . به میزان لازم و در نواحی مشخصی این تزریق باید انجام گیرد.

عزیزان شهر مشهد که خواهان تزریق چربی می باشند از طریق شماره های ۰۹۱۵۶۱۷۷۸۲۶ – ۰۵۱۳۸۷۰۵۴۸۰ می توانند راهنمایی های لازم را دریافت نمایند و با نحوه انجام این تزریق و مزایای آن آشنا شوند .

۴– مراقبتهای لازم پس ازتزریق چربی

الف-گرچه کمپرس سرددر۲۴ساعت اول به کاهش کبودی کمک میکندولی به جهت کاهش خونرسانی بیماران را نهی می کنیم اما بعد از۲۴ساعت ،کمپرس گرم راتوصیه میکنیم.
ب- تاچندساعت به صورت آب نزنند.
ج-آنتی بیوتیک خوراکی برای چندروز استفاده کند.
د-موادخوراکی یا داروهای کاهنده خونریزی(آناناس) وکبودی استفاده نماید.
ه-به نواحی تزریق شده فشاری وارد نیاید. به ویژه درتزریق به باسن این مسئله مهم است.

۵– تزریق چربی در صورت

جراحیهای زیبایی در سالهای اخیر، بسیار شایع شده است. یکی از انواع آن، تزریق چربی صورت است که در بین خانم ها رواج زیادی پیدا کرده است.
این جراحی برای افرادی مناسب است که حجم زیادی ازچربی پوست خود راتحت عواملی از دست داده اند یا برای فرم دهی صورت کاربرد دارد. این عمل از ماندگاری بالایی برخوردار است.
گونه ،لبهاوخط خنده بیشترازسایرنواحی درصورت نیاز به تزریق چربی دارنداما در پیشانی،پلک بالا،پلک پایین،شقیقه،زیرگونه وزاویه فک نیز میتوان تزریق چربی انجام داد.
علل تزریق چربی به صورت عبارتند از:
رفع خطوط خنده در چهره فرد
برداشتن گودی زیر چشم
برای جوانسازی و زیبا سازی شقیقه ها فرو رفته
برای برجسته کردن گونه های افرادوبرجسته کردن ابرو
بمنظور حجیم کردن و فرم دهی به صورت های استخوانی

متخصص زیبایی باید تجربه و تبحر کافی در تزریق این چربی داشته باشد که در نواحی مشکل دار تزریق کند.
این عمل عوارض جانبی بسیاراندکی برای فرد دارد.

۶– تزریق چربی درسینه ومقایسه باپروتزسینه

برای افزایش حجم سینه ازدوروش پروتز وتزریق چربی نیتوان استفاده کرد.

مزایای چربی برپروتزسینه عبارتند:

الف-برش بسیارکوچکتر(نیم سانتیمتر درمقابل بیش از پنج ساتیمتر)
ب-نبودجسم خارجی در بدن وخطر عفونت بعداز ماه اول
ج-قوام طبیعی ترونرمترسینه
د-لیپوساکشن هم زمان وشکل دهی به شکم یا سایرنواحی

مزایای پروتزبرچربی سینه

الف-قابل استفاده درافرادلاغر
ب-ایجادبرجستگی وسفتی بیشتر
ج-عدم نیاز به دستکاری شکم برای بردلشت چربی
د-قابلیت پیش بینی دقیق تر نتیجه
ه-تاثیربیشتردررفع افتادگی سینه

۷– تزریق چربی درباسن ومقایسه باپروتزباسن

برای افزایش حجم باسن ازدوروش پروتز وتزریق چربی می توان استفاده کرد.
مزایای چربی برپروتزباسن عبارتند:
الف-برش بسیارکوچکتر(نیم سانتیمتر درمقابل بیش از هفت ساتیمتر)
ب-نبودجسم خارجی در بدن وخطر عفونت بعداز ماه اول
ج-قوام طبیعی ترونرمترباسن
د-لیپوساکشن هم زمان وشکل دهی به شکم وکمر ولذا ایجادقوس کمرزیباتر
د-امکان انجام تزریق عضلانی بعدازتزریق چربی

مزایای پروتزبرچربی باسن

الف-قابل استفاده درافرادلاغر
ب-ایجادبرجستگی بیشتر
ج-عدم نیاز به دستکاری شکم برای برداشت چربی
د-قابلیت پیش بینی بیشتر نتیجه

تکنیک تزریق چربی

جراح هنگام انجام کار مجبور است سوزن تزریق را در نواحی مختلف بیشتر حرکت دهد. بنابراین این باعث می شود که احتمال پاره شدن مویرگ ها یا عروق کوچک بیشتر شود و در تزریق چربی به نسبت تزریق ژل ما کبودی، خونریزی و طبیعتا کبودی بیشتری داریم.

بعد از تزریق چربی معمولا تدابیر خاصی نیاز نیست. البته معمولا بیماران دوست دارند که از ماسک استفاده کنند. یکی این که کبودی وجود دارد و دوم این که ما یک Overcorrection یا در اصطلاح بیش از حد انجام می دهیم. یعنی اگر یک ناحیه نیاز به چربی دارد آنجا مثلا ۱٫۵cc یا ۲cc و گاهی حتی تا ۳cc چربی تزریق کنیم و قسمتی از آن افت چربی را که اکثر اوقات وجود دارد را پیش بینی کنیم تا احتمال رسیدن به آن نتیجه مطلوب افزایش یابد.

بنابراین علاوه بر کبودی مقداری ورم یا افزایش حجم هم نسبت به نتیجه مطلوب خواهیم داشت. این مساله یک اشکال دیگری نیز به وجود می آورد. دقت و قابلیت پیش بینی را کم می کند و ما هر چقدر هم که بخواهیم این مساله را پیش بینی کنیم باز این پیش بینی صد در صد نیست. ممکن است ما پیش بینی را با ۱٫۵cc بزنیم اما از ۱٫۵cc، ۰٫۵cc آن بماند و یا به جای ۱cc، ۳cc بزنیم و از ۳cc ، ۱٫۵cc بماند. هر چند که این حالت دوم خیلی کم اتفاق می افتد. به هر حال در تزریق چربی این مساله وجود دارد.

دوره درمانی پس از تزریق چربی

بعد از این که تزریق چربی تمام شد ممکن است بنابر شرایط تزریق، ممکن است یک دوره کوتاه مدت آنتی بیوتیک مثلا دو سه روزه هم به بیمار بدهیم اما خیلی مواقع نیاز نیست. شاید یک یا دو نوبت آنتی بیوتیک استفاده شود. برای کاهش کبودی معمولا در شرایط عادی از کمپرس سرد در بیست و چهار ساعت اول و کمپرس گرم در روزهای بعد استفاده می کنیم، اما در تزریق چربی توصیه به استفاده از کمپرس سرد نمی کنیم. اگرچه کمپرس سرد کبودی را کم خواهد کرد ولی باعث کاهش خونرسانی به ناحیه می شود. در مورد تزریق چربی این کاهش خونرسانی می تواند ماندگاری چربی را کم کند. بنابراین بیمار باید برای بهبود کبودی از آناناس یا داروهایی که فرآورده های آناناس هستند استفاده نماید.

 

نکته مهم دیگری که در مورد تزریق چربی باید حتما بیمار بداند، این است که ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد. اگر گونه فرد یک گونه معمولی است و می خواهد آن را بزرگتر کند با یک بار تزریق چربی ممکن است به هدفش برسد. اما برای فردی که اصلا گونه ندارد با یک بار تزریق چربی نمیتوان حجم گونه را به یک حجم ایده آل رساند و ممکن است دو بار و گاهی سه بار نیاز به تزریق چربی وجود داشته باشد تا به یک حجم مناسب برسد.

محل تزریق چربی

مساله دیگری که باید مدنظر قرار داد، این است که باید فرد محل مناسبی برای اهدای چربی داشته باشد. عموما در محل صورت که نیاز به چربی کمی است، اکثر افراد این میزان چربی را دارند. هر چند ندرتا افرادی پیدا می شوند که ۵۰cc-60cc چربی هم که نیاز است ندارند.
به خصوص افرادی که رژیم های لاغری و سختی دارند و سعی می کنند تمام چربی بدنشان را آب کنند ممکن است پیش بیاید که حتی ۵۰cc چربی هم نتوان از آن ها گرفت.
این موضوع در مورد افرادی که برای تزریق چربی سینه یا باسن می خواهند اقدام کنند، اهمیت بیشتری دارد. چون برای این نواحی ما نیاز به حجم های حدودا بین ۵۰۰cc و گاها تا یک لیتر از چربی داریم. بنابراین باید فرد نواحی ذخیره چربی مناسبی داشته باشند که چربی که نیاز است را بتوان گرفت وگرنه تزریق چربی در این افراد شدنی نیست.
باید فرد خود را برای کاهش چربی بعد از تزریق آماده کند. معمولا فرد بعد از تزریق چربی، تا چند روز اول از تغییر قیافه شدید ناراحت است و بعد از یک مدت به چهره جدید عادت می کند و از آن راضی می شود.

اقدامات قبل از عمل

مراقبت های بعد از عمل