ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم گونه‏ ای از جراحی زیبایی است که جهت صاف و کشیده کردن این بخش به کار می‏ رود به این طریق که بافت‏های چربی و پوست‏ های اضافی شکم خارج شده و بخش ‏های ماهیچه ‏ای سفت‏ تر می‏ شوند.

بروز ضایعه ‏های پوستی شکم، ناهنجاری‏ های بافت چربی و مراجعه افراد به پزشک علل متنوعی دارد، دلایلی نظیر:
نوسانات زیاد وزن، چاقی و لاغری‏ های متعدد، افزایش سن، وراثت ، سابقه جراحی ناموفق به هر علتی و سبک غلط زندگی.

واژه ابدومینوپلاستی به معنی: عمل جراحی برای تصحیح پوست اضافه که بر روی شکم آویزان شده، می‏باشد و این عمل فرآیندی است رایج که به نام تغییرات شکمی نیز معرفی می شود.

درچه حالتی نیاز به جراحی ابدومینوپلاستی است؟

بهترین حالت برای  انجام جراحی زیبایی شکم، زمانی است که این ناحیه بزرگ و پرچربی شده و پوست شکم شل و دارای خاصیت ارتجاعی کم است، جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی به خصوص برای زنانی که  سابقه بارداری‏ های پی در پی داشته اند و پوست شکمشان دارای چین و چروک زیاد و افتادگی یا ترک ‏های عمیق شده تجویز می شود، و نیز سالمندانی که ویژگی جوانی و سفتی پوست خود را از دست داده و دچار چاقی و لاغری های مکرر شده اند گزینه مناسبی برای عمل جراحی زیبایی شکم به شمار می‏ آیند.

ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم چگونه انجام می‏ شود؟

قبل از اقدام پزشک به بی هوشی شما، ابتدا به وسیله علامت‏ زن یا ماژیک مخصوص، بخش‏ های ایجاد برش و مکان‏ های خروج چربی معین می‏شوند این امر باعث تخلیه‏ ی چربی ها به شکل دقیق و اندازه مورد نیاز می‏ گردد. علامت گذاری ها حتما باید به صورتی انجام شود که بیماردر حالت ایستاده است چراکه وقتی بدن به شکل خوابیده باشد ماهیچه ها و بافت چربی فرم دیگری پیدا خواهند کرد. پس از آن طی عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک معمولا برشی در قسمت پایینی شکم در بخش برش سزارین ایجاد شده و پوست از ماهیچه زیری جدا می گردد. این جداسازی تا لبه دنده ها و درقسمت طرفین تا پهلوها امتداد می یابد؛ و بعد از آن نوبت ماهیچه‏ های شل شکم است به این صورت که خط وسط با کمک با نخ های غیرقابل جذب دوخته شده و چین داده می شوند. و جراح پوست اضافه را بریده و لبه های زخم را  به هم می‏دوزند و عمل خاتمه می‏ یابد. در برخی مواقع حین عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی یک برش در قسمت زیر شکم و برش دیگر دور ناف وجود دارد که علی‏رغم تصور اکثر مردم این ناف، ناف طبیعی خود بیمار است که طی جراحی از پوست خارج شده است.

در کل  برش ها در جراحی شکم دودسته هستند:

در روش جراحی زیبایی شکم به سبک کلاسیک، جراحی به منظور خارج کردن چربی ها  به صورت کامل انجام می‏شود که برش های طولانی در بخش تحتانی این ناحیه ایجاد شده و طول برش در هر بیمار متفاوت است. برش بعدی به منظور آزاد سازی ناف از بافت های مجاور شکم ایجاد می‏شود. همین برش موجب دست یافتن جراح به بافت های فوقانی شکم نیز می‏گردد.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی:

در حین جراحی مینی ابدومینوپلاستی یا مینی تامی تاک برشی با ابعاد کوچک‏تر و طول کمتر در بخش تحتانی شکم زده می شود و گاهی اوقات دیگر نیازی به برش دوم نیست و امکان دارد نیازی به تغییرات در اطراف ناف نباشد.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی برای خانم هایی تجویز می شود که تعداد زایمان هایشان کم بوده، حد و افتادگی و چین و چروک پوست آنها فقط در بخش تحتانی شکم است.

و نیز افرادی که چربی های زیر شکمی دارند و نمی توانند آن را از بین ببرند بهترین پیشنهاد برای دست یافتن به اندامی زیبا و نتیجه مطلوب جراحی مینی ابدومینوپلاستی است.

مراحل انجام این جراحی به شرح زیر است:  

۱-  ساکشن کل شکم  برای از خارج کردن چربی های نامطلوب

۲-  سفت کردن عضلات شل شده

۳- از بین بردن پوست های اضافی ناحیه شکم

به عبارت دیگر پس از اعمال برش‏ها، پوست و چربی از بخش‏های زیر خود جدا می شوند و جراح متخصص توانایی مشاهده عضلات عمودی را هم پیدا می‏کند و بعد از اینکه چربی ها جدا شدند، با هدف سفت شدن وضعیت شکم و نیز انسجام آن، ماهیچه‏ ها به یکدیگر نزدیک شده و پس از بخیه زدن این حالت پایدار می‏ماند در نتیجه ظاهر شکم صاف و زیبا به نظر می‎رسد.

برش ها در جراحی زیبایی شکم چگونه است؟

اندازه برش در عمل زیبایی شکم یا تامی تاک بستگی به میزان افتادگی ناحیه شکم و چین و چروک پوست بیمار دارد که در قسمت تحتانی شکم به وجود آمده و به دلیل اینکه اندازه چین خوردگی‏ ها در افراد مختلف متفاوت است، اندازه برش هم تحت تاثیر قرار گرفته و منحصر به فرد می‏شود.

همچنین محل اسکار نیز در بدن بیمار به بهترین نحو پنهان می‏ ماند چراکه زیر خط بیکینی بوده و از دید مصون است. نتیجه عمل زیبایی شکم دائمی است و فقط کافی است بیمار از چاقی و لاغری پی‏درپی خودداری کند تا ترک‏های پوستی و چین‏های ناشی از این اتفاق مجددا ظاهر نشوند و چنانچه کسی قصد کاهش وزن زیاد یا حاملگی دارد، توصیه می شود که عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی را بعد از این دوره‏ ها انجام دهد.

عمل جراحی چربی شکم

مدت زمان انجام جراحی شکم چقدر است؟

مدت زمان عمل نامبرده حدود ۲ الی ۳ ساعت بسته به شرایط بیمار و فیزیک بدنی او متفاوت است و با بی هوشی عمومی صورت می‏ پذیرد و به طور معمول زمان نقاهت و بهبودی ۱۰ الی ۱۴ روز در نظر گرفته می‏شود.عمل جراحی زیبایی شکم، امکان دارد از یک جراحی کوتاه‏ مدت سرپایی ۲ ساعته، تا یک جراحی بلند مدت با بیش از ۵ ساعت متغیر باشد. که این مهم به شرایط عمومی بیمار، استحکام عضلات، تصمیمات اتخاذ شده از جانب متخصص و تیم جراحی، حجم تغییرات اعمالی لازمه و میزان وخامت بافت شکم وابسته است و علاوه بر وضعیت شکم، درخواست ‏ها و توقعات بیمار، وضعیت سلامت وی و سابقه کشیدن سیگار می‌تواند در تصمیم گیری‏های پزشک متخصص و انتخاب نوع عمل جراحی تاثیرگذار باشد.

نتیجه جراحی زیبایی شکم

با توجه به موارد ذکر شده، عمل ابدومینوپلاستی در اکثر مواقع به ترمیم شلی عضلات و برداشتن پوست اضافه شکم انجام می شود اگرچه خارج کردن چربی در قسمت تحتانی شکم انجام می‏شود لیکن از دیگر بخش‏ های شکم بافت چربی قابل توجهی تخلیه نمی‏گردد.

بنابراین برآیند جراحی ابدومینوپلاستی ساختارمند کردن عضلات شکمی، پوست شکم و چربی این قسمت از بدن است.

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی یا مینی ابدومینوپلاستی:

با بهره گیری از جراحی ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم ، افراد می توانند اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود یافته، شرایط ایده‏ آلی را تجربه کنند و در انتخاب لباس‏ های مورد نظرشان آزادی عمل کافی را داشته باشند. همچنین زمانی که  شکم کوچک و مسطح باشد، اندام فرد زیباتر از پیش به نظر رسیده و خود را جوان نمایان می‏کند.

از بین بردن خطوط پوست و خطوط استریا:

آن بخش از پوست شکم که دچار چین و چروک و شلی و افتادگی شده، دیگر با ورزش از بین نمی رود، چرا که پوست اضافه دیگر خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و د راین مورد هیچ نوع حرکت ورزشی پاسخگو نخواهد بود بنابراین عمل ابدومینوپلاستی به راحتی منجر به زدودن پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت تر و با خطوط استریای کم تر ( یا بدون خطوط استریا) انجام میشود.

حذف چربی های نامطلوب شکم :

توده اضافی چربی شکم در زمانیکه پوست های اضافه حذف شدند به کل از میان می رود ولی در صورت لزوم، عمل لیپوساکشن تکمیلی راهی است کارآمد در جهت لاغری بیشتر شکم و حذف چربی های عمیق که در حین انجام تامی تاک ابزار دست پزشک و آسان کننده کار اوست.

سفت سازی عضلات در عمل جراحی ابدومینوپلاستی یا زیبایی شکم:

برخی عضلات ناحیه شکم به دلیل بارداری و یا نواسانات وزنی و کاهش و افزایش سایز همانند پوست شل و افتاده، نازک و ضعیف می شوند که در این عمل آنها را نیز می توان کشیده و ترمیم کرد. در اصطلاح علم پزشکی به شل شدن عضلات و از دست دادن فرم و حالت نرمال خودشان ” diastasis recti” گفته می شود. این نکته لازم به ذکر است که حرکات ورزشی می توانند عضلات شل شده شکم را تقویت کرده و آنها را مستحکم کنند ولی چنانچه این شل شدگی و ضعف بیش از حد باشد دیگر ورزش در بازگرداندن آنها به حالت معمول کارساز نیست.

 

اقدامات پیش از عمل جراحی زیبایی شکم

 •  توصیه می‏ شود پیش از اقدام به این عمل بابت انتظارات و توقعات خود از نتیجه جراحی با پزشک متخصص مشورت کرده و تذکرات او را مد نظر قرار دهید تا آمادگی لازم پیش از عمل را کسب کنید.
 • در روز جراحی نتایج آزمایش و کلیه تست های انجام شده را همراه خود داشته باشید.
 • چنانچه به بیماری های عفونی مانند تب و یا سرماخوردگی مبتلا شدید با جراح خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید.
 • پیش از جراحی از مصرف دخانیات خودداری نمایید.
 • روزهای قبل از عمل لازم است با توجه به نظر پزشک جراح، مصرف برخی از داروها را محدود کنید.
 • در روز موعود لازم است لباس های گشاد جلو باز بپوشید تا پس از انجام جراحی با مشکل تعویض لباس مواجه نشوید.
 • بهتر است شب قبل استحمام کرده باشید.

اقدامات بعد از عمل جراحی زیبایی شکم

 •  لازم است در وحله اول توصیه های پزشک را مد نظر قرار داده که برخی از این موارد با توجه به وضعیت بدنی و حجم جراحی هر شخص متغیر است.
 • ویزیت روز سوم جهت معاینه نواحی عمل  و احیانا خارج کردن درن  ضروری است. بخیه های موجود جذبی می باشند و نیازی به کشیدن آنها نیست.
 • احساس درد تا حدود سه روز پس از جراحی ادامه داشته و سپس کاهش می یابد که در این مدت کوتاه داروهای مسکن پاسخگو خواهند بود.
 • به جهت کاستن از درد لازم است در زمان استراحت سر خود را بالاتر از حد معمول و بدن را خم نگاه دارید.
 • سه روز اول ممکن است حجم ورم بیشتر شود که طبیعی است ، و در صورت احساس درد زیاد و قابل توجه تماس گرفته شود.
 • چند هفته اول بعد از عمل از فعالیت سنگین پرهیز نموده و کار خود را سبک کنید. فعالیت های عادی روزمره زیانی در پی ندارد در حالیکه استراحت مطلق در این دوران موکدا ممنوع است چراکه استراحت مطلق خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش می دهد.
 • کبودی خفیف شکم  عادی و طبیعی است.
 • استعمال دخانیات تا چند هفته پس از جراحی زیان بار و خطر زاست و از نقاهت و بهبودی جلوگیری خواهد کرد و عوارض زیادی در پی خواهد داشت.

روند بهوبدی زخم ها بعد از جراحی زیبایی شکم

پس از عمل ، زخم ظاهر خوبی دارد . بعد از سپری شدن  ۱ الی ۲ ماه محل زخم به رنگ قرمز تیره شده و سپس به سمت ارغوانی شدن تغییر رنگ می دهد، حالت زخم از سطح پوست برجسته شده و بدترین شکل زخم حدود ۵تا۳ ماه پس از عمل خواهد بود . پس از این مدت رنگ زخم کم رنگ تر شده و سطح آن صاف می شود و حدود یکسال پس از عمل ، فقط خط باریکی به جا می ماند. بنابراین برای دیدن نتیجه عمل بایستی یک سال صبر کرد.

تا چند روز اول ترشح خونابه معمول است اما در صورت خونریزی با مقادیر بالا  به پزشک اطلاع داده و او را در جریان قرار دهید. احتمال این اتفاق تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد.داروهای تجویز شده از جانب پزشک را در موعد مشخص و به وقت مناسب مصرف نمایید و در فواصل زمانی معین به مطب متخصص خود یا کلینیک مراجعه کرده تا روند بهبودی با سرعت بیشتری انجام شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی شکم

در روزهای اول بهتر است غذاهای سبک استفاده کنید و مصرف مایعات را افزایش دهید.همچنین به دلیل اینکه تحرک شما کمتر می شود مصرف فیبر و میوه را بیشتر کنید تا از ابتلا به یبوست جلوگیری شود

مصرف میوه و سبزیجات تازه، منابع امگا۳ مثل ماهی و میگو به میزان زیاد توصیه می شود.

 

رابطه جراحی ابدومینوپلاستی و بارداری

جراحی ابدومینوپلاستی برای بارداری و حاملگی مانعی محسوب نخواهد شد و هیچ اثر بدی برای مادر و جنین ندارد ولی بیماران باید این مطلب را مد نظر قرار دهند که فرآیند بارداری ممکن است پوست شکم و عضلات آن را مجددا تغییر داده و ظاهر بدن را ناهمگون سازد از این رو همان طور که پیش تر گفته شد بهتر است تصمیمات مربوط به جراحی زیبایی شکم زمانی اتخاذ شود که دیگر نوسانات وزنی و تمایل به بارداری در فرد وجود نداشته باشد.

 

جراحی‏ های زیبایی و پلاستیک با هر هدف، نیاز به انتخاب های گسترده‏ای است که پراهمیت‏ ترین و اولین ملاک، یافتن جراح معتمد و متخصص است. بهترین شاخص یک پزشک، تجربه کافی، سابقه درخشان و همین‏طور برخورداری از دانشنامه بورد تخصصی می باشد. دکتر اسماعیل فرزاد فرد فوق تخصص جراحی پلاستیک در ساری و زیبایی و دارای بورد تخصصی این دوره ، با سابقه کسب دکترای تخصصی در رشته جراحی عمومی در سال ۱۳۸۳ همراه شما عزیزان در راه دستیابی به اندامی زیباتر است.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر فرزاد فرد

برخی از خدماتی که دکتر فرزاد فرد فوق تخصص جراحی پلاستیک در ساری انجام می دهند شامل :

 • جراحی زیبایی بینی،پلک و …
 • جراحی سینه
 • لیفت صورت
 • پروتز باسن
 • جراحی زیبایی شکم و سایر اعضاء
 • انواع لیزر تراپی، تزریق چربی، ژل، بوتاکس، کرایو لیپولیز، آر اف

راه های ارتباطی با دکتر فرزاد فرد فوق تخصص جراحی پلاستیک در ساری :

کانال تلگرام

پیج اینستاگرام