بینی-زیبا

بینی زیبا

بینی زیبا

ویژگی های بینی زیبا چگونه باید باشد؟
معیارهای زیبایی بینی چیست؟
چه نوع بینی زیباست؟
مدل بینی برای صورت کشیده باید چگونه باشد؟

برای تعریف بینی زیبا ،ابتدا باید صورت زیبا را تعریف نمود.

زیبایی امری نسبی و نظری است نه یک شاخصه استاندارد و کمیت قابل اندازه گیری فیزیکی .اما این به آن معنا نیست که نمی توان تعریفی اکثریت پسند برای آن قائل شد.

از آنجا که در جراحی زیبایی بینی نیاز مبرمی به ارقام و اعداد برای استاندارد سازی کار وجود دارد، جراحان پلاستیک تعاریفی را پذیرفته و استفاده می کنند .

ابتدا نقاشان سعی در تعریف صورت زیبا و استخراج استانداردهایی برای آن کردند یکی از نقاشان مشهور که نسبت های زیبایی درصورت را ، استخراج نمود لئوناردو داوینچی بود. بعدها دیگران نظرات او را نقد وتکمیل کردند و همچنین جزئیاتی را به آن افزودند .

جراح یا فوق تخصص جراحی پلاستیک با بررسی آماری افراد زیبا؛ مناسب ترین نسبت ها طول ها و زوایا در صورت رابه دست آوردند و از آن در تجزیه وتحلیل کارهای جراحی استفاده کردند.

نکته مهم این است که متوسط آماری اعداد وارقامی که از جمع بندی اندازه ها ، در صورت افراد زیبا به دست می آید لزوما زیباترین نیست و صورت به دست آمده با متوسط افراد زیبا ، با جذاب ترین صورت، طبق نظر داوران ،اندکی متفاوت بوده است.

علی رغم این تفاوت، ضرورت و نیاز به وجود این استانداردها، باعث می شود که این تفاوت جزئی نادیده گرفته شود.

در اینجا به مرور بعضی از مهم ترین این استانداردها می پردازیم و طبیعتاً محوریت ما در این نوشتار، زیبایی بینی است.

صورت به سه قسمت مساوی تقسیم می شود که بینی یک سوم مرکزی آن را شامل می‌شود. یک سوم میانی بینی از زیر پایه بینی تا بالای ریشه در محاذات دو شیار پلکی فوقانی تعیین شده است اگر این نسبت کمتر یا بیشتر شود تناسب اجزا صورت از دست می رود.

بینی-زیبا

البته این نسبت دقیقا یک سوم نیست .در اندازه گیری های انجام شده ،ثلث میانی کمی کوچک تر و حدوده شت تا نه دهم بوده و درمردان ثلث تحتانی کمی بزرگ تر است.

عرض بینی درمحل پره بینی، باید معادل عرض چشم ها باشد. فاصله  دو چشم تقریبا معادل یک چشم است و اگر خطی از گوشه داخلی چشم ها به پایین رسم شود از کنار پره بینی می گذرد.

بینی حداکثرمی تواند ۲میلی متر پهن تر باشد واگر بیش از آن بود جراح با برشی محدود در این ناحیه، پهنای بینی را کم می کند. برش و بخیه در این ناحیه محدود به یک طول کوتاه در کناره بینی است و با برش اصلی روش جراحی باز که روی قسمت وسطی بینی است ارتباطی ندارد ودر هر دو روش جراحی باز وبسته ، ممکن است این برش  استفاده شود.

عدد دیگر نسبت طول به ارتفاع بینی است.همان طور که در شکل زیر می بینید نسبت بین طول وارتفاع بینی دو سوم است.

بینی-زیبا-۱

اگر طول کوتاهتر باشد یا ارتفاع بیشتر باشد مخاطب بینی را کوتاه تر می بیند و بالعکس ، لذا باید این نسبت را در طراحی بینی مد نظر داشت.

نمای بینی از پایین باید یک مثلث متساوی الاضلاع باشد.

بینی-زیبا-۴۴

اگر یک مثلث متساوی الساقین تشکیل شد یا ارتفاع بینی زیاد است یا قاعده آن پهن است ،که باید اصلاح لازم صورت گیرد.

یکی از اعداد مهم دیگر که بیماران زیاد درگیر آن می شوند زاویه لب با بینی (یا اصطلاحا میزان سربالایی بینی) است.

در حالت عادی، معمولا نوک بینی افتادگی مختصری دارد و حین عمل ،فوق تخصص جراحی پلاستیک نوک بینی را به بالا می برد( در اصطلاح جراحان    tip rotationرا می گویند. میزان زاویه مناسب برای مردان و زنان تفاوت دارد.

بینی-زیبا-۳۳

زاویه پیشنهادی ۹۵ تا ۱۰۰ درجه برای خانم ها است اما برای آقایان، پنج درجه کمتر مناسب است.

این زاویه باعث می شود سوراخ های بینی از روبرو کمی دیده شود.اما چهره زیباست. نمای بینی از جلو را در این حالت به مرغ دریایی  تشبیه می کنند که شبیه پرنده هایی است که درکودکی نقاشی می کشیدیم البته نباید بال های آن خیلی باز یا خیلی بسته باشند.

بینی-زیبا-۲۲

نکته جالب این است که اکثر بیماران در نمای نیم رخ این زاویه را زیاد می دانند اما اگر نمای روبروی همان بینی را ببینند می پذیرند. در واقع نمای نیم رخ بینی زاویه را بزرگتر نشان می دهد.

انحنا در پشت بینی نیز از معیارهای زیبایی بینی است.در اکثر افراد به صورت طبیعی یک قوز درپشت بینی وجوددارد و بیشترین اصلاح در جراحی زیبایی بینی برداشتن این قوز است. در خانم ها یک قوس ملایم بینی را زیباتر می کند امادر آقایان توصیه می شود پشت بینی صاف باشد.

بینی-زیبا-۵۵

در شکل فوق نقطه چین آبی قوس ملایم در پشت بینی را نشان می دهد.البته در جامعه ما بعضی خانم ها قوس بیشتری را می پسندند و بعضی آقایان بینی کاملا صاف را نمی پسندند وقوس ملایمی را طلب می کنند که البته مانعی ندارد و این درخواست پذیرفته می شود.

به نوک بینی tip و قسمت بالاتر از آن را supratip سوپرا تیپ گویند. انحنا بینی از اینجا شروع شود که در این ناحیه یک گودی کوچک زیبایی را بیشتر می کند که آن را سوپراتیپ بیریک supratip break می گویند (محل فلش آبی).

توصیه می کنند که آن راحفظ یا ایجاد کنیم. البته به نظر می رسد که بیماران ما کمتر آن را دوست دارند.

گفته می شود که این نسبت دقیقا یک سوم نیست .در اندازه گیری های انجام شده ،ثلث میانی کمی کوچک تر و حدود هشت تا نه دهم بوده و درمردان ثلث تحتانی کمی بزرگتر است.

عرض بینی درمحل پره بینی، باید معادل عرض چشم ها باشد. فاصله  دوچشم تقریبا معادل یک چشم است و اگر خطی از گوشه داخلی چشم ها به پایین رسم شود از کنار پره بینی می گذرد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر فرزاد فرد  فوق تخصص جراحی پلاستیک

برخی از خدماتی که دکتر فرزاد فرد انجام می دهند شامل :

  • جراحی زیبایی بینی،پلک و …
  • جراحی سینه
  • لیفت صورت
  • پروتز باسن
  • جراحی زیبایی شکم و سایر اعضاء
  • انواع لیزر تراپی، تزریق چربی، ژل، بوتاکس، کرایو لیپولیز، آر اف

راه های ارتباطی با دکتر فرزاد فرد:

کانال تلگرام

پیج اینستاگرام

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *